Banky: Kašlu na to, zítra jdu vybrat peníze z účtu

| Tomas Michálek

Nemám strach o budoucnost. Panika na trzích mě nezajímá, předběžná opatření také ne. Dvacet let jsem se jako investiční bankéř v Londýně a v Praze snažil nepodléhat panice na trzích, neměl jsem peníze v krachujících bankách. Naučil jsem se využívat slabost kapitálových trhů ke svému finančnímu prospěchu. Letos se ovšem poprvé chystám vybrat peníze na rok života a pronajmout si bezpečnostní schránku. Mám k tomu čtyři hlavní důvody.

Fronta před bankou Northern Rock během krize v roce 2007

1. Peněz je málo

Už rok a půl kapitálové trhy vědí, že Řecko, Itálie, Portugalsko a Španělsko dlouhodobě žijí nad možnosti svých příjmů. Nejsou schopné splácet dluh, aniž by se dále zadlužovaly.

Od června 2011 došla trpělivost americkým peněžním fondům, které přestaly zásobovat evropský bankovní trh dolary v obavě, že už peníze nikdy neuvidí. Poprvé po 2. světové válce je pro nás největší zásobárna likvidity na světě nedostupná – nejsou dolary.

Proto věřím, že budeme poprvé v poválečné historii Evropy svědky front před zavřenými dveřmi bank. Věřím, že 10 až 15 procent malých a středně velkých bank v Evropské unii padne během let 2012 a 2013. Není to science fiction. V Americe padlo 220 malých bank v letech 2010 a 2011 a v Evropě pomalu začíná lavina. Padla AIB v Irsku, Creditanstalt v Rakousku, Max Bank v Dánsku a Dexia v Belgii. Kandidátů přibývá každým dnem, evropští politici si nevědí rady s problémem vysychání mezibankovní likvidity.

VIDEO: Hotovost je nyní králem, Société Générale půjde pod vodu a české státní dluhopisy nejsou k zahození

Banky, které dnes nejsou schopny přežít bez státní pomoci, nedoběhnou do cíle v roce 2013, kdy začne platit nová regule Basel III. Podle ní se banky musejí podrobit navýšení kapitálové přiměřenosti ze zdrojů, které mají samy najít na kapitálových trzích. Povede to k závodu o peníze na evropském mezibankovním trhu. Ale kdo jim půjčí na 3 roky za 1,5 %? Já to určitě nebudu!

Nastane doba, kdy neschopnost přežití malých bank způsobí celkovou nedůvěru k finančnímu systému. Dojde k zmrazení nebo částečnému omezení výběrů vkladů v celém evropském bankovním systému. Centrální banky sice garantují likviditu a vklady do 100 tisíc eur, ale nejsou kapitálově vybavené na odchylky od standardu.

reklama
reklama