Nebojte se akcií bank

| Daniel Kuchta

Bankovní sektor má za sebou (a možná i před sebou) hodně neklidné období. Sektor, v němž si investoři chodili pro zajímavé dividendy, je dnes odkázaný na pomoc států. Jeho vyhlídky jsou všelijaké. Investoři si nejsou jistí, zda nakupovat za dobré ceny, nebo očekávat další pokles. Co na to odborníci?

Banky

Začalo to hypoteční krizí, která odhalila lajdácké chování bank při kontrole rizika v Americe i v Evropě. USA po pádu Lehman Brothers začaly konat a nalily do bankovního sektoru stovky miliard dolarů, aby se situace neopakovala.

Navíc se snaží přijít s regulací, která by měla rozhodným způsobem omezit rizikové chování amerických bank ve formě tzv. "Volcker rule". To by mělo bankám znemožnit zřizování hedgeových fondů, obchodování na vlastní účet apod. Sice to vypadá, že banky budou moci všechna tato omezení vesele porušovat, ale konečné znění zatím není na stole.

Přísnější regulace bank jen prohloubí krizi

Nedluží banky, ale celé státy

V EU jsou na tom banky hůře. I je zasáhla krize likvidity, která se sem dostala z USA, a také bylo některé z nich potřeba zachránit, protože byly "too big to fail". Bohužel, dnes se do Evropy krize bankovnictví vrací a mnozí očekávají, že bude horší než před třemi lety.

Hlavním problémem se ukázaly být dluhy ne bank, ale samotných zemí, a tak už některé banky prakticky nemá kdo zachraňovat, resp. musí je zachraňovat i ti, kteří s krizí vlastně nemají nic společného (a dávají to patřičně najevo).

Špatnou situaci v EU ještě "vylepšují" ratingové agentury, které se ve snaze o znovunabytí svého pošramoceného jména nerozpakují snižovat ratingy ani těm největším a dosud prakticky nedotknutelným hráčům na trhu. Zalíbilo se jim to natolik, že dnes prakticky neproběhne týden, aby nedošlo k nějakému snížení ratingu, nebo alespoň ke zhoršení výhledu banky nebo celé země.

Nepomáhá tomu ani nerozhodnost evropských politiků, kteří namísto rázných opatření pouze ukazují svou neschopnost.

  • 1
  • 2
reklama
reklama