Akcie: Australské banky jsou v době krize zajímavou alternativou

| redakce

Výrazný vzestup nákladů na pojištění proti defaultu australských bank je v rozporu s relativně dobrou výkonností akcií tamního bankovního sektoru. Ceny CDS na australské banky rostou od srpna a jsou již dražší než u amerických, německých a kanadských finančních institucí.

Australská burza

Australské banky jsou částečně závislé na financování ze zahraničí, přestože se snaží tento poměr stále snižovat. Austrálie tak není imunní vůči možnému zamrznutí mezibankovního trhu.

Evropské banky stále pod tlakem. Hrozí riziko zamrznutí trhu

Současný růst cen CDS jen potvrzuje všeobecný strach o světový bankovní systém. Situaci vyhrocuje nejistota ohledně osudu evropských státních dluhopisů.

Menší dluhy

Celkové zadlužení Austrálie je však ve srovnání s ostatními vyspělými ekonomikami relativně nízké, tamní banky mají jen nízkou expozici v Evropě a bankovní systém je silně regulovaný. Australská centrální banka nezaznamenala nárůst likviditních potřeb bank ani změny v rezervách, které u ní komerční banky mají uloženy.

Guy Debelle z australské centrální banky (Reserve Bank of Australia) nedávno uvedl, že je banka připravena tamnímu finančnímu sektoru pomoci australskými dolary. "Pokud bychom zaznamenali ztížený přístup k americkým peněžním trhům, bylo by to v krajním případě řešeno dodáním likvidity v australských dolarech."

Debelle se domnívá, že za výkyvem v cenách CDS stojí technické faktory, protože australský trh je poměrně mělký - obchoduje se tu při menších objemech.

Miliardy ve vzduchu: Takhle si banky posílají peníze během krize

  • 1
  • 2
reklama
reklama