Dluhová krize: Dexií to teprve začíná

| redakce

John Hussman, šéf Hussman Funds a dlouholetý medvědí investor na Wall Street, popisuje, v jak špatném stavu je evropský bankovní systém. Očekává, že bude krachujících bank rychle přibývat. Navíc tvrdí, že samotná záchrana bank Evropu z vážné choroby nevyléčí.

V roce 2008 byl sestaven seznam ohrožených finančních institucí. Data byl řazena na základě kapitálové vybavenosti a podle výše jejich finanční páky (podílu celkových aktiv k vlastnímu kapitálu). Nejzadluženější tehdy byly Fannie Mae, Freddie Mac, Bear Stearns, Merrill Lynch a Lehman Brothers.

Zdá se tedy, že využitá kritéria pro posouzení byla velmi přesným indikátorem nevalné budoucnosti bank. Všechny zmíněné se v době krize staly nesolventními, nehledě na to, zda jejich situace byla poté řešena bankrotem, vládní pomocí nebo převzetím.

Obdobné kalkulace pro evropské banky vidíte v tabulce níže. V největším ohrožení jsou Landesbank Berlin, Deutsche Bank a Crédit Agricole. Zatímco Danske Bank vykazuje technicky vzato vyšší páku než Commerzbank, má větší "polštář" ve formě vlastního kapitálu.

Finanční páka vs. kapitál bank

Když vezmeme v úvahu, že většina bank v USA operovala krátce před americkou úvěrovou krizí v roce 2008 s pákou okolo 12 (Citigroup, Morgan Stanley, Goldman Sachs a JPMorgan mají poměr v této výši dodnes), a víme, jak to dopadlo, je výše páky u evropských institucí skutečně zarážející. Můžeme se tak "těšit" na další Dexie.

Domino krachujících bank startuje Dexia. Další mohou následovat

reklama
reklama