Anketa: Jak investovat v roce 2012?

| Michael Šolín

V současnosti je vzhledem k okolnostem více než složité odhadnout budoucí vývoj na trzích. Investiční web se ptal 10 investičních profíků, do jakých tříd aktiv investovat v roce 2012. Kde podle nich hledat favority příštího investičního roku?

Jaroslav Brychta

Jaroslav Brychta, hlavní analytik, X-Trade Brokers

Dlouhodobě věřím drahým kovům, zatím není důvod na tomto výhledu cokoli měnit. Úrokové sazby podle mne v příštím roce neporostou a znehodnocování měn bude pokračovat.

Dluhová krize se bude prohlubovat, protože plány na snižování deficitů jsou v řadě států zcela nevěrohodné. Drahé kovy proto budou i nadále atraktivní investicí.

Anketa: Michal Valentík

Michal Valentík, hlavní investiční stratég, ČP INVEST

Příští rok bude ve znamení posilujícího amerického dolaru. I když není americké hospodářství v nejlepší kondici, stává se pro mě dolar "jednookým králem mezi slepými". Globální hospodářství je na pokraji recese, což není nejlepší prostředí pro akcie, ale naopak nahrává dolaru a korporátním dluhopisům.

Na trhu jsou příliš vysoká inflační očekávání, která jsou nereálná, proto i drahé kovy nemusejí příliš posilovat. Navíc Evropa se zmítá v politickém neřešení dluhové krize, proto je pro mě dolar nejlepší variantou investice v poměru výnos/riziko.

Vhodnou příležitostí mohou být i zmíněné korporátní dluhopisy, jelikož firmy vykazují stále dobré hospodářské výsledky a jsou dobře kapitálově vybaveny.

Anketa: Martin Urban

Martin Urban, hlavní makléř, BrokerJet ČS

Pro následující rok preferujeme sázku na firmy s velkou tržní kapitalizací, mezinárodní působností, relativně nízkým zadlužením a schopností udržet si sektorově nadprůměrné marže.

Takto vybrané akcie by svou výkonností měly překonávat výkonnost indexů. Do této skupiny patří například společnosti Google, Procter & Gamble, McDonald's nebo Coca-Cola.

reklama
reklama