Evropský run na banky: Že by "tichý" začátek?

| Patria.cz

Při pohledu z mnoha úhlů je odpověď jasné ANO. Americké banky přiškrcují úvěrové linky směrující do bank na evropském kontinentu, banky se zdráhají vydávat nové dluhopisy pro své financování, protože by pro ně nejspíš nenašly kupce, a pokračuje odliv korporátních prostředků z účtů. Navíc banky méně půjčují a úzkostlivě drží hotovost uloženou na minimální úrok u Evropské centrální banky.

EXIT

Agentura Fitch podle renomovaného týdeníku The Economist odhaduje, že z finančního sektoru v Evropě již odteklo 42 % peněz amerických bank, v případě samotných francouzských bank dosahuje odliv dokonce již alarmujících 69 %.

Podobně reagují i korporace v případě svých vkladů v evropských bankách, což již opravdu naznačuje na možný začátek takzvaného runu na banky. "Začínáme být svědky toho, že si firmy vybírají vklady uložené u bank ve Španělsku, Itálii, Francii a Belgii," uvedl jeden z analytiků Citigroup v nedávném reportu o bankovním sektoru s tím, že se podle něj jedná o znepokojující vývoj.

Odliv prostředků drobných střadatelů dosud ve větším měřítku v Evropě dokumentován nebyl (až na speciální případ Řecka, kde je motivován obavami z možného návratu země k drachmě).

Fakt, že (zahraniční) investoři dávají ruce pryč od bank v Evropě, podle analytiků Citigroup dokumentuje také pokles objemu emisí jejich dluhopisů. Za 3. kvartál byl podle nich k vidění pokles objemu vydaných obligací o 15 % oproti úrovním ve stejném období posledních dvou let.

Evropské banky mají strach a ukládají peníze u ECB

  • 1
  • 2
reklama
reklama