Evropské banky potřebují 115 miliard eur, Erste 743 milionů. Nižší rating pro BNP Paribas, Société Générale a Crédit Agricole

| Patria.cz

Evropský bankovní úřad (EBA) po dalším kole zátěžových testů evropských bank odhadl nedostatek kapitálu napříč sektorem na 114,7 miliardy eur, což je skoro o 9 miliard eur více než při zářijových testech (106 miliard). Agentura Moody's pak snížila rating tří velkých francouzských bank, nižší výhled od S&P si vysloužila Erste Group.

Kapitálová potřeba bank v jednotlivých zemích

EBA hodnotila kapitál bank ke konci 3Q11. Návazně na zátěžové testy EBA aplikuje ratingová agentura Standard & Poor's na banky nová kritéria hodnocení. Kvůli nim se některé banky ocitají v režimu pozorování s možným zhoršením ratingu.

Rakouská bankovní skupina Erste Group oznámila, že podle nových požadavků na kapitálovou přiměřenost bude potřebovat doplnit kapitál 743 milionů eur. To je velmi blízko odhadu 750 mil. EUR, který poskytla společně s výsledky za třetí čtvrtletí roku sama banka.

Ratingová agentura Standard & Poor's po zveřejnění výsledků EBA zařadila "A" rating skupiny Erste Group (isuer credit rating) do režimu pozorování s jeho možným snížením. Stejný krok postihl rating "A/A-1" České spořitelny. S&P ve zprávě uvedla, že návazně na podrobení samotného ratingu Rakouska (AAA/Watch negative/A-1+) režimu pozorování s možným snížením ze dne 5. prosince stejně negativnímu výhledu podrobuje také krátko- a dlouhodobé hodnocení u rakouských bank a jejich součástí. Na včera zveřejněném seznamu, ve kterém S&P varovala před snížením ratingu velké banky eurozóny, Erste chyběla. Timto krokem se mezi mini de facto ocitá.

Druhá z testovaných rakouských bank, Raiffeisen Group, oznámila potřebu doplnit kapitál o 2,1 miliardy eur. To je o 400 milionů méně než odhady. Sama RB potvrdila, že nedostatek kapitálu je menší proti odhadům a pro jeho pokrytí nebude potřebovat státní pomoc. Rakouský regulátor FMA společně s rakouskou centrální bankou uvedl, že kapitálový nedostatek rakouských bank je výzvou. Je přesvědčen, že jej budou schopny pokrýt bez dopadu na úvěrování.

Francouzská Société Générale, mateřská skupina tuzemské Komerční banky, potřebuje doplnit kapitál o 2,1 miliardy eur, tedy shodně s rakouskou Raiffeisen, ukázaly testy EBA. SocGen však vzápětí dodala, že do počátku prosince omezila potřebu doplnit kapitál o 360 mil. EUR na cca 1,7 mld. EUR. S&P k SocGen ohledně ratingu žádné další prohlášení nevydala, již včera však SocGen byla na seznamu bank, u kterých zvažuje S&P snížení ratingu. Takový krok by zřejmě dopadl i na tuzemskou Komerční banku.

  • 1
  • 2
reklama
reklama