Jak postavit inflačně neprůstřelné portfolio?

| redakce

Vykazovaná míra inflace v USA je zatím nízká, opačnou situaci ovšem pozorujeme na rozvíjejících se trzích. Existují investice, pomocí nichž lze na přicházející hrozbu inflace vyzrát?

Před třemi lety, když inflace obrátila náboženský konflikt v Tibetu v násilné nepokoje, se spekulovalo o pravděpodobném rozšíření těchto nepokojů v chudších částech světa.

Ceny potravin v mladých ekonomikách rostou

Tentokrát rozproudilo globální akciové trhy šířící se politické napětí na Blízkém východě a v severní Africe, především pak v ropné Libyi, kde se vojenský diktátor Muammar Kaddáfí angažuje v občanské válce, aby si nad pouštním státem za každou cenu udržel moc.

To, co začalo jako protest zapříčiněný potravinovou inflací v Tunisku, se změnilo ve společensko-politickou revoluci, která se šíří jako lavina po celém Blízkém východě. Zatímco režimy v Tunisku a Egyptě byly svrženy během několika týdnů, v sousedních zemích, jako například Jordánsku, Libyi a Alžírsku, za udržení moci začali bojovat.

Ještě předtím, než situace v Libyi zaplnila titulky světových novin, rovnoměrně vážený CRB komoditní index pravidelně atakoval historická maxima. Index CRB je důležitým indikátorem, protože všechny jeho složky jsou váženy stejně, takže ukazuje celou šíři komoditní rally. Od loňského června, si index připsal více než 50 %.

Trend vyšších cen ropy bude zajisté pokračovat a v souvislosti s napětím na Blízkém východě lze očekávat, že se dokonce zintenzivní.

"Revoluce na Blízkém východě" byla spuštěna globální potravinovou inflací, která představuje závažný problém pro rozvíjející se trhy. Zatímco v USA je publikovaná statistická inflace nízká (zvláště díky nemovitostem, které patří mezi komponenty indexu spotřebitelských cen), právě na mladých trzích pozorujeme velké inflační pnutí. Zdá se, že je právě nejvyšší čas pro hledání takových investic, které z růstu inflace vytěží a poslouží proti ní jako zajištění.

reklama
reklama