Spekulace mohou pokračovat. Díky moc, centrální bankéři!

| Petr Čermák

Ceny akcií, komodit, korporátních dluhopisů, junk bondů a jiných rizikových aktiv v posledních dvou letech prudce rostou. Ropa překonala hranici 120 dolarů za barel a je nejdražší za poslední dva roky. Na několikaměsíční maxima se vyšplhal komoditní index a akcie ve světě posílily o desítky procent. Averze k riziku vymizela, stejně tak i obavy z návratu recese. Spekulace mají zelenou.

ECB - sazby, dluhopisy a inflace
Spojené království - sazby, dluhopisy a inflace
USA - sazby, dluhopisy a inflace

Jako příčinu růstu nejčastěji uslyšíme oživení globální ekonomiky, stabilizaci ve finančním sektoru, optimismus na trzích, zvyšující se poptávku po komoditách z rozvíjejících se ekonomik a jiné. Většina z výše uvedených faktorů opravdu má svůj nezanedbatelný vliv.

V pomyslném ringu se do jejich rohu nicméně připojil silný spojenec, který dominuje nad všemi. Jsou jím centrální banky a jejich extrémně uvolněná měnová politika doplněná netradičními zásahy v podobně kvantitativního uvolňování.

V posledních 3 letech předvedli centrální bankéři něco, co nemá v historii obdoby. V čele stojí americký Fed. Jedním z důsledků jeho politiky je index cen potravin na historickém maximu. Centrální banka svou vinu vehementně popírá. A to přesto, že v minulosti sama prohlásila, že se svou politikou snaží udržet ceny aktiv na vyšších úrovních, než na jakých by za normálních okolností byly.

Svou odpovědnost naopak jako jedna z mála centrálních bank přiznala Bank of Japan, která uvedla, že uvolněná monetární politika sehrála důležitou úlohu v růstu cen komodit. Přiznala, že vede k vyššímu přílivu kapitálu do komodit. Potvrdila, co většina ví již několik měsíců.

Koho zajímají "konzervy"?!

Díky extrémně uvolněné monetární politice se stávají bezpečnější a konzervativnější investice neatraktivní záležitostí a kapitál se přesouvá do rizikovějších aktiv s vyšším výnosem (například akcie nebo komodity), což následně tlačí jejich ceny vzhůru.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Aktuální cenu zlata sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama