Anketa: Čeká nás býčí, nebo naopak medvědí léto? - 1. část

| redakce

Investiční web a deník E15 se zajímaly o výhled investičních profíků na akciové, dluhopisové a komoditní trhy v letních měsících. Kdo je býk, a kdo medvěd? Anketa dopadla téměř nerozhodně.

Štěpán Mikolášek, hlavní portfoliomanažer, ISČS

Štěpán Mikolášek

Akciové trhy

Ačkoli si myslíme, že je dlouhodobý býčí trend na akciových trzích stále přítomen a hodnoty indexů na koci roku vidíme výše než dnes, v krátkodobém horizontu příštích měsíců vidíme akcie níže nebo na stejné úrovni. K opatrnosti nás vede ukončení QE2 v USA v červnu, další fáze kvantitativního uvolňování není představitelná bez výrazného šoku. I globální předstihové indikátory, které byly historicky dobře korelovány s vývojem akcií, v této chvíli nastoupily sestupný trend (doufejme, že krátkodobý).

Navíc v současném světě probíhajícího bankovního i vládního (oddlužování) má i malá negativní změna v očekávání růstu výrazný vliv na trh. Nepříliš příznivým faktorem je neúspěch čínské vlády při snižování inflace. Posledním faktorem je i sezónnost pohybu akciových indexů. Dlouhodobě však převáží dobré fundamentální faktory (ziskovost vs. ocenění), a proto věřímě v pokračování býčího trhu.

Dluhopisové trhy

Na rozvitých dluhopisových trzích ve světě očekáváme pozvolný růst výnosů. V Evropě bude pravděpodobně tlačit výnosy výš sama ECB, která je velmi ostražitá při jakékoli zmínce o inflaci – a ta v současnosti vykazuje tendenci růst. Podle našeho názoru však bude zvyšování sazeb velmi pomalé a je v současnosti více než dostatečně zahrnuto v cenách dluhopisů.

Americká centrální banka naopak bude ještě dlouho nečinná a ponechá sazby možná po celý tento rok beze změny. Případný mírný růst výnosů tedy očekáváme u dluhopisů s delší dobou do splatnosti.

Domácí trh bude podle našeho názoru pod vlivem dvou významných protichůdných vlivů. Na jedné straně vývoj na zahraničních trzích a tlak na růst výnosů, na druhé straně nízká emise nových dluhopisů v druhé polovině roku a stále velmi nízká domácí inflace budou brzdit růst výnosů. Domníváme se, že může dojít pod vlivem zahraničí k mírnému nárůstu výnosu u dluhopisů s dlouhou dobou do splatnosti, zatímco ty s kratší dobou do splatnosti budou poměrně stabilní.

Komoditní trhy

V poslední době jsme svědky rostoucí volatility. Korekce se dotkla prakticky všech segmentů širokého komoditního indexu – stříbrem počínaje, plodinami konče. Důvody nalézáme zejména v příliš rychlém růstu komoditních trhů od léta loňského roku, který vytváří obavu z přehřátí cen. Přijetí zpřísnění podmínek při obchodování s komoditami či obava z vývoje ekonomické situace v Číně jsou dalšími faktory, které mohou v krátkém horizontu působit na další pokles cen komodit.

Prudké zvýšení provázanosti pohybu cen komodit s cenami hlavních akciových indexů oproti minulosti může znamenat v případě nedostatku kladných informací přicházejících na akciové trhy negativní dopad na ceny. V následujících měsících očekáváme pokračování korekce komoditních indexů.

Milan Tomášek, investiční stratég, ČP Invest

Milan Tomášek

Akciové trhy

Je patrné přetrvávající napětí. Na jedné straně silné hospodářské výsledky firem, na straně druhé známky zhoršeného makroekonomického výhledu včetně ukončení programu QE2. Na trhu bude vyšší nervozita a prostor pro další významné posílení bude omezen. Důkazem je lepší výkonnost defenzivních sektorů proti cyklickým. Investoři snižují riziko a budou vyčkávat. Z pohledu několika měsíců věřím spíše v pokles.

Dluhopisové trhy

Aktuální úrovně výnosů nejsou příliš atraktivní pro nákup, ačkoli snížený výhled hospodářského růstu v USA a dluhové problémy v periférii Evropy hovoří pro pokles (v USA a Německu). Z tohoto důvodu očekávám jejich mírný nárůst.

Komoditní trhy

Na začátku května došlo k výrazným výprodejům. Osobně se domnívám, že jsou dlouhodobé růstové trendy nedotčeny. Procházíme pouze obdobím konsolidace před další růstovou vlnou. Takže ideální doba na doplnění pozic.

reklama
reklama