Anketa: Čeká nás býčí, nebo naopak medvědí léto? - 2. část

| redakce

Investiční web a deník E15 se zajímaly o výhled investičních profíků na akciové, dluhopisové a komoditní trhy v letních měsících. Kdo je býk, a kdo medvěd? Anketa dopadla téměř nerozhodně. Dnes nabízíme její druhou část.

Lukáš Výcha, obchodní ředitel, Conseq

Lukáš Vácha

Akciové trhy

Předpokládám, že akciové trhy uzavřou celý rok na mírně vyšších úrovních (v řádu jednotek procent), než jsou nyní. Zbylé měsíce však budou pravděpodobně velmi volatilní a cesta vzhůru nebude zdaleka přímočará.

Klíčovým hybatelem bude to, jak se eurozóna vypořádá s dluhovými problémy některých svých členů. V případě, že "hříšníci" stávající situaci ustojí, nebo se podaří naopak nalézt razantní očistné řešení, měl by být letošek pro akcionáře celkově příznivý. Nasvědčuje tomu celkový vývoj makroekonomické situace i výsledků jednotlivých firem.

Dluhopisové trhy

Globálně bude pokračovat trend pozvolného růstu úrokových sazeb, i když tempo jejich zvyšování nebude nikterak hektické. Dluhopisy zcela jistě nezopakují excelentní výsledky z minulých dvou let, nicméně díky současnému nastavení výnosových křivek pravděpodobně nebudou ani velkým propadákem. Svým investorům přinesou do konce roku zhodnocení přibližně odpovídající aktuálním výnosům do splatnosti. V případě domácích obligací tedy zhruba 2,0-3,5 % p.a. u střednědobých a 1,5 % p.a. v případě peněžního trhu.

Komoditní trhy

Zlato jako nástroj ochrany před "koncem světa" má dle mého názoru to nejlepší za sebou. Na jeho další růst bych příliš nesázel. Ropu a související komodity v dlouhém horizontu čeká jistě růst, v krátkém období bude jejich vývoj velmi volatilní a kromě kondice světové ekonomiky závislý na mnoha naprosto nepredikovatelných geopolitických faktorech. Proto si vývoj do konce letošního roku netroufám odhadnout.

Anketa: Čeká nás býčí, nebo naopak medvědí léto? - 1. část

Radim Kolmaš, investiční poradce, Brevia finance

Radim Kolmaš

Akciové trhy

V době neutuchajících nepokojů na Blízkém východě, vysokých cen komodit a přiotráveného amerického dolaru je velmi složité předpovídat ekonomický sentiment na měsíce dopředu. Osobně však v krátkodobém horizontu věřím spíše v uklidňování situace a rostoucí zájem o rizikovější aktiva a investice na kapitálových trzích. Proto bych spíše předpokládal býčí sentiment a pozvolný růst akciových indexů.

Současně je ovšem potřeba dodat, že nad některými sektory visí Damoklův meč. Jejich osud je plně v rukou vládních představitelů a centrálních bankéřů (např. bankovní sektor v zemích eurozóny nebo ve Velké Británii).

Dluhopisové trhy

Z výše uvedeného vyplývá, že se spíše kloním k předpokládanému růstu rizikovějších tříd aktiv, kam státní dluhopisy nepatří. Inflační tlaky vyvolávající diskuze o nutnosti zvyšování úrokových sazeb cenám dluhopisů také nepřispívají.

Komoditní trhy

Hlavním hybatelem cen komodit bude chuť po investičním riziku investorů a síla americké měny. Osobně předpokládám, že by dolar v letních měsících mohl konečně objevit své dno a v horizontu 1-3 měsíců zvrátit dlouhodobý downtrend, což by mohlo přinést částečné oslabení cen komodit. Taková situace by mohla potvrdit teorii, že hrozby inflace jsou pouze dočasného charakteru a v mnoha zemích nemusí nutně vyvolat růst úrokových sazeb.

reklama
reklama