Přišel čas znovu nakupovat akcie?

| Miloš Filip

Dynamická aktiva si v očích investorů stojí celkem obstojně. A to navzdory negativním událostem na Středním východě, japonskému neštěstí a pokračující dluhové krizi v Evropě. Obecně vzato, míra rizika panující na trzích není zrovna nízká, ale ve prospěch rizikovějších aktiv hrají silná makroekonomická i podniková data.

Typy investic - ilustrační foto

Nejistota na trzích pomalu opadá, naopak fundamenty podporující rizikovější aktiva, tedy ekonomický růst, růst zisků a dividend, vysok

likvidita a vstřícné finanční prostředí, přetrvávají. Proto také investiční stratégové ING Investment Management doporučili změnit taktickou alokaci aktiv z pozice neutrální na riziko-preferující. To znamená nadvážit akcie a komodity a podvážit konzervativní dluhopisové nástroje.

Komodity ani akcie stále nedosáhly původních maxim

Komodity v poslední době výrazně posilovaly. Index S&PGSCI zahrnující 24 různých druhů surovin vyrostl tento rok o 16 %, od března 2009 dokonce o 130 %. Cena komodit je tažena vzhůru jak zvýšenou poptávkou na straně rozvíjejících se států, tak nabídkovými šoky v podobě událostí na Středním východě, v Japonsku, ale i záplavami v Austrálii nebo suchem v Číně. Komodity se nicméně stále drží 17 % pod vrcholem z roku 2008.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Stejně tak akcie – dva roky od propadu v roce 2009 dohnaly většinu ze svých ztrát, původních maximálních hodnot ovšem stále nedosahují. Ku příkladu americký index S&P 500 stále zaostává zhruba 15 % za svou maximální hodnotou z října 2007.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama