Investujte do sázení, když jsou sázky samotné nejisté

| David Navrátil

V období krize často dostáváme dotaz, zda se vůbec vyplatí investovat na finančních trzích. Když řeknu, že vyplatí, jen musíte zvolit ten správný instrument, tak to zní jako rada od pohádkové chytré horákyně. Ale skutečně existují investice, které přinášejí zisk i při negativním vývoji.

Minulý týden jsem například upozorňoval na rizika v Číně. Pokud chcete vsadit na zpomalení v Číně, můžete nakupovat např. státní dluhopisy zemí, které mají silnou obchodní vazbu na čínskou ekonomiku (např. Austrálie). Pokles produkce (měřeno důvěrou ve výrobní sféře) povede ke snížení růstu australské ekonomiky, na což bude reagovat místní centrální banka snížením sazeb. A pokles sazeb se přetaví do poklesu dlouhodobých sazeb, tedy i výnosů státních dluhopisů.

Čínský PMI vs. výnos australského 10letého dluhopisu

Pokud preferujete komodity, lze podobnou strategii nalézt i zde. Druhý obrázek ukazuje korelaci mezi produkcí v Číně a komoditním indexem základních kovů. Upozorňuji, že jde o vývoj indexu očištěný o trend. A pětiletý průměrný růst je zhruba 20-25 % ročně.

Čínský PMI vs. ceny kovů
  • 1
  • 2
reklama
reklama