Ferdinand Piëch: Šéf Volkswagenu rozšiřuje impérium

| Martin Svoboda

Ferdinand Piëch má už na zádech 74 křížků. Ale tento vládce automobilo­vého průmyslu (podobně jako anglic­ká královna) vůbec nemyslí na od­chod z výsluní a zasloužený odpoči­nek. Místo toho neúnavně rozšiřuje své impérium. Jeho cíl je jasný - vše, co se pohybuje na silnicích, chce mít pod kontrolou.

Ferdinand Piëch

V segmentu osobních automobilů je jeho pozice velmi dobrá: Z bitvy mezi Volkswagenem a Porsche vyšel Piëch jako jasný vítěz. Začlenění noblesních sportovních automobilů z Zuffenhausenu do koncernu sice probíhá velmi pomalu, trend je ovšem nezvratný.

Kromě toho je aktuálně na pořadu dne deal s japonskou Suzuki. I v tomto případě zbývá odstranit poslední malé překážky. Pak je světová nadvláda nevyhnutelná.

Útok na nákladní segment

Piëch nastoupil k dalšímu trháku a chce Toyotě a General Motors trva­le ukázovat záda. Ovšem v segmentu nákladních automobilů nepostupují firemní stratégové tak rychle kupře­du. I zde je cíl jasný - sloučení užit­kových vozidel VW s výrobcem Sca­nia a německým výrobcem náklad­ních automobilů MAN.

Pravnuk pana Porsche přešel i zde do útoku. Nejprve byly na burze přikoupeny akcie MAN. Aktuálně tak Volkswa­gen drží více než 30 procent akcií to­hoto výrobce nákladních automobilů se sídlem v Mnichově.

  • 1
  • 2
reklama
reklama