Technologické akcie: Podceňovaný favorit nadcházejícího léta?

| Chádí El-Moussawi

Investoři neměli v posledních týdnech příliš důvodů k optimismu. Kolečka akciových trhů se po pozitivním vstupu do letošního roku zadrhla, když dobře namazané soukolí zpomalilo přírodní a jaderné neštěstí v Japonsku, nevyřešená otázka v případě budoucnosti řeckého dluhu (kterou události tohoto týdne přinejlepším odsouvají), a v neposlední řadě zpomalení dynamiky globálního růstu.

Technologický sektor vs. S&P 500

Jedním z nejvíce postižených sektorů se staly akcie technologických společností. Od začátku roku se technologickým titulům, měřeno technologickým indexem IXT, nevedlo nikterak přesvědčivě (-1,2 %), zatímco index S&P 500 i Dow jsou v plusu.

Důvodů se najde několik. Jedním z hlavních je negativní dopad očekávaného snížení ekonomického růstu ve světě, a především pak i výše zmíněná katastrofa v Japonsku. Ta ohrozila dodavatelský řetězec pro některé komponenty, což vedlo k obavám z nižších dodávek pro letošní rok.

V neposlední řadě pak tradičním technologickým titulům poslední dobou uškodila i rostoucí obliba nových odvětví, tzv. "cloud technologií" nebo "sociálních sítí". Tedy společnosti založené především na internetu.

Není proto překvapivé, že např. internetový index HHI (tvořen z více než poloviny společnostmi Amazon a Priceline) od začátku roku posílil o téměř 3 %. Poptávku po technologických titulech pak v neposlední řadě rozmělnily i IPO sociální sítě LinkedIn nebo ruského internetového vyhledávače Yandex.

Nepodceňujte giganty

Domnívám se však, že současná nelibost investorů vůči technologickým titulům není oprávněná a současné ceny představují na některých titulech velmi zajímavé vstupní úrovně.

I zde se dá vyjmenovat několik důvodů. V prvé řadě je to současné ocenění technologických akcií, když ukazatel P/E pro období příštích 12 měsíců klesl až na hodnotu 13,17. Historické P/E se pak pohybuje na 15,13, což je výrazně pod průměrnou hodnotou od roku 2002, která je 24,44. Přitom budoucí očekávaná průměrná roční míra růstu (CAGR) zisku je stanovena na 12,35 %. Pokud bychom to porovnali s CAGR pro zisk firem z indexu S&P 500 (10,76 %) i jeho 12m forwardového P/E (13,03), vychází, že technologické tituly jsou z pohledu investorů podhodnoceny.

  • 1
  • 2
reklama
reklama