Telekomunikační akcie ve střední a východní Evropě: Druhé pololetí bude lepší než první

| redakce

Očekáváme, že výsledky za druhé pololetí 2011 budou lepší než v prvním pololetí 2011, především v důsledku vlivu sezónních faktorů na jejich vývoj a díky růstu v segmentech mobilních služeb a ICT, poznamenává v aktuální analýze telekomunikačního sektoru analytička vídeňské Erste Group Vera Sutedja. Pro akcie Telefóniky C.R. ponechává Erste Group doporučení "držet" s novou cílovou cenou 410 Kč.

  • Telekomunikační sektor bojuje i nadále s problémem utlumených spotřebních a státních výdajů – stabilizace se očekává v roce 2012

  • Navzdory slabému operativnímu výsledku jsou ocenění v telekomunikačním sektoru zemí SVE již relativně vysoká

  • Nízké výnosy v segmentu pevných linek a mobilních služeb by měl vykompenzovat nárůst v oblastech mobilního širokopásmového připojení k internetu, smartphonů, placené TV a pevného širokopásmového připojení k internetu

  • Turk Telekom zůstává preferovaným titulem, pro Telekom Slovenije stále platí doporučení "akumulovat", Magyar Telekom snižuje na "držet", Telekom Austria beze změny na "prodat", Turkcell zvyšuje na "držet", u titulů Telefónica CR a T-Hrvatski Telekom zůstává doporučení "držet" a TPSA zvyšuje na "redukovat"

  • Český telekomunikační trh: jasný pokles tržeb v oblasti mobilních služeb; Telefónica zůstává doporučení "držet" za současného snížení cílové ceny ze 450 Kč na 410 Kč z důvodu očekávaných nižších zisků

"Výsledky za druhé čtvrtletí 2011 ukázaly, že zotavení sektoru se nekonalo. Většina operátorů v zemích SVE, které v analýze pokrýváme, jako například Telefónica CR, Telekom Austria, TPSA a Magyar Telekom zaznamenala v porovnání s předchozími čtvrtletními výsledky ve druhém čtvrtletí 2011 výrazný pokles tržeb. Přestože operativní výsledek telekomunikačního sektoru zemí SVE je stále ještě relativně slabý, co do ocenění je vývoj sektoru již poměrně dobrý," konstatuje Vera Sutedja, analytička sektoru telekomunikací v SVE v Erste Group.

Telekomunikační sektor v roce 2011

Hlavním problémem zůstává pokles tržeb v segmentu pevných linek a mobilních služeb způsobený přesunem z pevných linek na mobilní sítě, výrazným přesunem k technologii VoIP, levnějšími tarifními balíčky, poklesem tarifů za omezení volání v mobilních sítích a roamingových poplatků i konkurenčním bojem. Ve snaze vykompenzovat klesající tržby v oblasti hlasové komunikace investují operátoři do mobilního širokopásmového připojení k internetu, smartphonů, placené TV (IPTV, satelit a kabelová TV), pevného širokopásmového připojení a do ostatních služeb, jako jsou například IT služby a obchod s energiemi.

"Očekáváme, že výsledky za druhé pololetí 2011 budou lepší než v prvním pololetí 2011, především v důsledku vlivu sezónních faktorů na jejich vývoj a díky růstu v segmentech mobilních služeb a ICT1."

reklama
reklama