Evropské banky stále pod tlakem. Hrozí riziko zamrznutí trhu

| Petr Čermák

Krize v roce 2008, která nastala po pádu banky Lehman Brothers, naplno odhalila tragický stav finančního sektoru v Evropě. Cena akcií podkapitalizovaných bank se značným množstvím špatných aktiv v rozvahách zamířila prudce "na jih". Píše se rok 2011 a problémy se vracejí zpět jako bumerang. Tentokrát je ovšem situace mnohem horší. S bankroty se potýkají samotné státy a řada zemí si kvůli vysokému zadlužení již nemůže dovolit záchranu svého finančního systému. Napětí na trzích roste.

Akcie bank v Evropě jsou v posledních několika týdnech pod silným prodejním tlakem. Euro Stoxx Banks Index se za poslední tři měsíce propadl o 36,5 %. Za poslední dva roky ztratil 54,2 % své hodnoty.

Euro Stoxx Banks Index

Investoři se obávají ztrát spojených s případnými bankroty jednotlivých států, které by řada podkapitalizovaných bank nemusela přežít.

K tomu se přidávají poslední statistiky o slabším hospodářském růstu, požadavek Finů na zástavu za nové půjčky Řecku, prohra strany Angely Merkelové v zemských volbách v Německu, nejisté přísliby zadlužených zemí zavádět úsporná opatření a protesty občanů proti utahování opasků.

Napětí na mezibankovním trhu roste. Evropské finanční instituce jsou čím dál méně ochotné si navzájem půjčovat. Situaci zachraňuje neomezená likvidita Evropské centrální banky (ECB). Náklady na pojištění proti nesplácení dluhů jsou v případě bank na rekordních úrovních. Ředitel Deutsche Bank Josef Ackermann dokonce varoval, že situace začíná připomínat konec roku 2008.

CDS bank v Evropě

Dále vyzval politiky k zásahu, který by odvrátil další finanční krizi. Investoři se údajně neobávají jen toho, zda bude vůle dostatečně silná k překonání krize, ale i toho, zda je ještě dost času a prostředků.

  • 1
  • 2
reklama
reklama