Poražení roku 2011 na Wall Street

| redakce

Rok 2011 nebyl lehký asi pro nikoho z nás. Na jaře zasáhla Japonsko ničivá vlna tsunami, která spolu se zemětřesením způsobila katastrofu v jaderné elektrárně Fukušima, v létě celý svět šokovala zpráva, že Spojené státy přišly o svůj nejvyšší rating a v Evropě se naplno provalila dluhová krize. Jací však byli ti největší "lůzři" uplynulého roku na Wall Street?

Warren Buffett

9. Warren Buffett

Warren Buffett s Berkshire Hathaway neměli dobrý rok. Firmu nečekaně opustil "korunní princ" David Sokol poté, co v lednu profitoval z nákupu akcií chemické firmy Lubrizol, kterou v březnu Berkshire Hathaway převzala. Americká komise pro cenné papíry posuzuje, zda v této kauze šlo skutečně o insider trading. Akcie Berkshire za celý rok ztratily 4,73 %, zatímco index S&P 500 zůstal na nule.

8. Americký byznys ztratil Steva Jobse

Nejen zpomalení ekonomiky či druhé dno krize (záleží na tom, jak to kdo nazývá) zasáhly americký soukromý sektor. Byznys přišel v roce 2011 o jednu ze svých nejjasnějších hvězd – Steva Jobse, spoluzakladatele Applu.

Jeho význam pro moderní dějiny byl podle mnohých srovnatelný s tím, co pro svět znamenali Thomas Alva Edison nebo Henry Ford. Jobs začal vyrábět produkty, které jsme potřebovali, i když jsme o tom ještě nevěděli. Se vší úctou k nástupci Timu Cookovi Jobse bohužel nikdo nenahradí.

7. Banky

Snad každý index finančních titulů, na který se podíváte, v uplynulém roce zaostal za zbytkem trhu. I ve chvílích, kdy akcie všeobecně zažívaly rally, banky nedržely krok.

6. Raj Rajaratnam

Od samých počátků je bohužel neduhem Wall Street insider trading. I kdyby se regulátoři snažili sebevíc, sem tam se stejně objeví kauza gigantických rozměrů.

Tou z loňského roku je odsouzení zakladatele hedgeového fondu Galleon Group Raje Rajaratnama k 11 letům ve vězení za využívání důvěryhodných informací k vlastnímu obohacování.

  • 1
  • 2
reklama
reklama