Anketa: Na čem zbohatnout v letošním roce?

| Ondřej Tůma

Výhledy na rok 2012 nejsou dobré. Možností k dobrým investicím prý nebude mnoho. Vždy se ovšem najdou výjimky. Kde bude šance vydělat podle ekonomů Aleše Michla, Jana Traxlera, Romana Dvořáka či Lukáše Kovandy a dalších osobnosti ze světa financí?

Rok 2012

Ekonomičtí analytici do roku 2012 nevyhlížejí s velkým optimismem. Některá média ho dopředu nazvala rokem krizovým. Finanční trhy tápou v nejistotě. Evropská dluhová krize a nepřesvědčivé hospodářské výsledky Spojených států amerických a Číny nedopřávají šéfům podniků po celém světě potřebný klid k investování do inovací a vývoje.

Nejeden investor si proto láme hlavu se zapeklitou otázkou, kam letos umístit peníze, aby mu přinesly alespoň nějaký zisk. Hledání "klidného investičního přístavu" je totiž stále obtížnější. Většina odborníků proto zdůrazňuje: Ten, kdo bude chtít skutečně vydělat, bude muset pořádně zariskovat. A to je vždy nebezpečné, zvláště v době krize.

I krize má své vítěze

Z krize ovšem mohou vzejít i skvělé nápady a nadmíru zajímavé investiční příležitosti. Především v dlouhodobém horizontu. Krátkodobě se může dařit těm, kteří se zaměřují na "short" investice. Ty však vyžadují dokonalý přehled a bývají rizikovější.

Zajímavou možnost pro "obyčejné lidi" tak představuje spíše hledání akcií společností, které jsou v současné době sice v útlumu a jejich hodnota není vysoko, ale mají dobrý potenciál a v odvětví, do kterého spadají, se očekává růst.

Atraktivní budou rovněž segmenty trhu, které jsou méně závislé na (často iracionálních) politických rozhodnutích a ovlivňuje je především spotřebitelská důvěra.

Jaké tipy nám daly oslovené osobnosti? Kde podle jejich názoru v roce 2012 můžeme hledat zajímavé příležitosti k výdělečným investicím?

JAN PROCHÁZKA

ekonom, hlavní analytik, Cyrrus

Zažíváme turbulentní dobu, což je pro krátkodobé investory hotový ráj. Ti dlouhodobí samozřejmě spokojeni nejsou, neboť jejich majetek se znehodnocuje, ale i tak čekám na kapitálovém trhu zajímavý rok. Obecně sázím na zboží denní spotřeby, potravinářský sektor a farmacii, konkrétní titul pak doporučuji vybírat dle avizované dividendové politiky.

ROMAN DVOŘÁK

ekonom, analytik, Pioneer Investments

Americké firmy jsou na tom stále velmi dobře z pohledu ziskovosti, cash flow a zadlužení. Dokonce i ty rizikové firmy, považované za spekulativní, mají podle ratingových agentur stále příznivé fundamenty. Agentura Fitch odhaduje míru bankrotu spekulativních firemních dluhopisů v roce 2011 jen na 1,4 %. Míra bankrotů by v tomto roce měla sice vzrůst, ale pouze na 2,5 až 3 %. To je stále pod dlouhodobým průměrem 5,1 % (průměr z let 1980 až 2010). Americké dluhopisy s vysokým výnosem lze proto považovat za jednu z příležitostí.

reklama
reklama