Itálie: Mafie se během krize stala nejpřístupnější bankou v zemi

| redakce

Organizovaný zločin během finanční krize v Itálii kvete a stal se největší "bankou" v zemi. Řada podnikatelů a středně velkých firem se kvůli tomu dostává do problémů kvůli přemrštěným úrokům za půjčky od mafie. Organizovaný zločin v Itálii ročně "otočí" 140 miliard eur s neuvěřitelným ziskem 100 miliard, tvrdí asociace italských podnikatelů a obchodníků SOS Impresa.

Zbraně a euro - mafie v Itálii to umí i jinak

"Se 65 miliardami eur likvidity je mafie největší bankou v Itálii," tvrdí ve své analýze SOS Impresa, která se již deset let snaží informovat a bojovat proti praktikám mafiánů. Sicilská Cosa nostra, neapolská Camorra a kalábrijská Ndrangheta mají přitom dlouhodobě velký vliv na italské hospodářství, jejich ekonomické aktivity odpovídají zhruba 7 % HDP země.

Půjčky s vysokým úrokem se staly lukrativním zdrojem příjmů italských mafiánů. Kromě toho žijí italské organizované skupiny například z obchodu s drogami a zbraněmi, z organizování prostituce, hazardních her a vyděračství.

Mafie si přitom při nabízení půjček nezadá s nabídkami bank nebo poskytovatelů "supervýhodných" úvěrů, které známe i z českého prostředí. Neváhá zaplatit profesionály se zkušenostmi z bankovního trhu.

Lichva s lidskou tváří

Zapomeňte na mafiány s bílými dečkami na botách, zbraněmi ve futrálech na housle a s kufry plnými bankovek. "Starou školu" už dávno vystřídali otrhání pasáci na straně jedné, a distingovaní "bankéři", notáři a úředníci na straně druhé.

"Jde o lichvu, která se tváří jako nejčistší byznys," píše se v analýze SOS Impresa. "Díky svým bývalým profesím znají bankéři z řad mafie mechanismy legálního bankovního byznysu a mnohdy i finanční pozici svých obětí, tedy klientů."

  • 1
  • 2
reklama
reklama