Je čas zocelit své investiční portfolio

| Jiří Šimara

Ocelárenský sektor byl v roce 2011 pod velkým tlakem investorů. S více než 40% poklesem se stal nejhůře se vyvíjejícím odvětvím ze všech 16 odvětví, která sledujeme. Výprodeje byly taženy zhoršeným výhledem globální ekonomiky, stupňujícími se dluhovými potížemi v Evropě a celkovým nárůstem rizikových přirážek na akciových trzích. K tomu je potřeba připočítat stále velmi slabou výkonnost stavebního sektoru (který představuje zhruba 40 % celkové poptávky po oceli) v Evropě i v USA.

Oceláři - investiční doporučení

Ceny oceli se vrátily na úrovně z podzimu 2010 a v nejbližší době lze jen stěží očekávat jejich výrazné oživení v kontextu relativně slabé globální poptávky a přebytku výrobních kapacit (aktuální využití asi 73 %).

Klíčový bude v tomto smyslu nesporně vývoj v Číně, kde se vyrábí, ale také spotřebovává každá druhá tuna světové produkce oceli. V současné době vidíme jako nejpravděpodobnější scénář "měkkého přistání" čínské ekonomiky, což by mělo zajistit solidní vývoj poptávky po oceli i pro letošní a příští rok ze strany této asijské země.

Novináři se bojí čínského tvrdého přistání. Takže se bát nemusíme? Novináři se bojí čínského tvrdého přistání. Takže se bát nemusíme? Dnešní graf znázorňuje počet článků s tématikou tvrdého přistání čínské ekonomiky. I tento ukazatel lze ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama