ČEZ jde vstříc kvalifikovaným investorům. Nabídne jim fond obnovitelných zdrojů

| Patria.cz

Energetická společnost ČEZ v průběhu roku 2012 nejspíše vyčlení aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů energie do nového samostatného subjektu a minoritní podíl v něm nabídne investorům. Pro agenturu Bloomberg to uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Hlavním smyslem je soustředit obnovitelná aktiva do jednoho subjektu, ČEZ touto cestou také chce získat zdroje na svou expanzi na trzích v Polsku, Německu a Rumunsku.

Větrná turbína

Konečné rozhodnutí ohledně prodeje "zelených" aktiv do nové firmy a způsobu jejich nabídky, tedy cestou institucionálních investorů z řad pojišťoven či penzijních fondů, nebo cestou emise na burze, má dle mluvčího ČEZ padnout nejspíše v průběhu prvního čtvrtletí 2012. Nad hodnotou aktiv zatím odmítl spekulovat.

ČEZ chce v oblasti obnovitelných zdrojů energie expandovat v zahraničí. Naposledy hovořil o větrných farmách v Polsku. Větrné projekty ČEZ zvažuje vedle Polska v Německu. V Rumunsku ČEZ buduje větrnou farmu o kapacitě 600 MW. Podle listopadových slov šéfa ČEZu Daniela Beneše chce firma v Polsku do roku 2015 vybudovat větrné farmy o kapacitě 2 tisíce MW.

Do nového samostatného subjektu chce ČEZ vyčlenit solární elektrárny, malé vodní elektrárny, větrné a další obnovitelné zdroje, jež vlastní v Česku. "Půjde o aktiva ČEZ Obnovitelné zdroje a další vybraná aktiva skupiny," uvedl mluvčí ČEZ pro oblast obnovitelných zdrojů Martin Schreier. ČEZ v tuto chvíli zvažuje zejména dvě možné podoby tohoto nového subjektu: samostatnou akciovou společnost, nebo fond kvalifikovaných investorů.

Petr Novák, analytik ze společnosti PPF Generali Asset Management, uvedl, že by pro ČEZ mělo být výhodnější oslovit přímé investory, protože vstup na burzu s akciemi nového subjektu je spojen s vyššími náklady.

Připraven je ČEZ OZ uzavřený investiční fond. Fondy podléhají dohledu ČNB. "Vychází to z naší strategie získat založený fond s licencí a ten do získání samosprávnosti nechat obhospodařovat investiční společností," potvrdil Schreier. Záměr již schválila dozorčí rada ČEZ, teprve se však bude jednat o převodu jednotlivých aktiv.

Fondy kvalifikovaných investorů umožnila nová právní úprava v ČR zakládat poprvé před pěti lety. Jejich první vlnou byly nemovitostní fondy, určené právě pro institucionální investory typu penzijních fondů, pojišťoven.

Aktuální vývoj akcií ČEZ sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama