Vítězové velké recese - 9. díl: Hollywood zachráněn díky novým trhům?

| redakce

Diváci už se nemusejí hrnout do kin jen ve Spojených státech. Krize Hollywood "popostrčila", aby konečně rozpoznal, kde se skrývá potenciál. Zahraniční tržby jsou pro jedno z amerických největších odvětví spásou. Hollywood může hrdě tvrdit, že americké filmy jsou exportem, na který se ekonomika USA může i do budoucna spolehnout.

Hollywood

Velkým americkým studiím klesly americké tržby v období od začátku května do začátku září o 3 % ve srovnání s minulým rokem. Přitom příjmy za tyto měsíce obvykle obstarávají 40 % celoročních zisků. Nadšení z 3D technologií vyprchává, tržby z prodejů DVD stagnují a americká kina navštěvuje neméně lidí v historii. Přesto nad těmito čísly managementy velkých studií s klidem mávnou rukou.

Boom Hollywoodu pokračuje

Podle Motion Picture Association of America stouply neamerické tržby filmových studií za posledních pět let o 35 % a tvořily 69 % jejich celkových příjmů v roce 2011. Jak Amerika bojuje s dopady krize z roku 2008, zmenšuje se prostor pro domácí růst. Vzhledem k tomu, že trh zábavního průmyslu je již v USA nasycený, nezbylo Hollywoodu nic jiného, než vsadit na expanzi do zahraničí. A výsledky se velmi rychle dostavily.

Mladé trhy, zejména pak Čína a Rusko, jsou velkými tahouny růstu tržeb ze zámoří. Velkou roli hraje také Indie, která se začala americkým studiím otevírat po dlouhé době, kdy se zuby nehty bránila přílivu amerických filmů díky svému vlastnímu prosperujícímu zábavnímu průmyslu.

Po letech, kdy Hollywood věnoval pozornost hlavně americkému trhu, dostaly poprvé zelenou některé vysokorozpočtové filmy zaměřené především na zahraniční poptávku, jako například Doba Ledová 4: Země v Pohybu od 20th Century Fox. Animovaný film vydělal do začátku září sice jen 157 milionů USD v Severní Americe, ale 677 milionů USD v zahraničí.

Loňský trhák Harry Potter a Relikvie Smrti: Část 2 vydělala v USA 381 milionů USD, což byla zanedbatelná suma ve srovnání s 947 miliony USD ve světě. Mezi pěti filmy, které přinesly v roce 2011 studiím nejvíce peněz, nevydělal ani jeden více v USA než v ostatních částech světa. Dokonce i dva propadáky Battleship od Universalu a John Carter od Disneyho (který stál místo šéfa studia Riche Rosse) vydělaly více v zámoří než v USA.

Vítězové velké recese - 7. díl: Superboháči se mají vždycky dobře Vítězové velké recese - 7. díl: Superboháči se mají vždycky dobře Recese, nerecese, boháčům se daří stále lépe. Profitují z investic do akcií a dalších aktiv, ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama