Americké banky znovu půjčují. (V) Evropě

| redakce

Americké banky, pro které je stále složitější hledat kredibilní zákazníky na domácím trhu, se poohlížejí po investicích na vskutku neobvyklém místě – v dluhovou krizí sužované Evropě. V době, kdy dominují novinovým titulkům problémy se zadlužením periferních ekonomik i celé eurozóny, americké banky na krizi vydělávají. Tržní podíl ukrajují evropským bankám, na něž tlačí regulátoři s přísnými kapitálovými požadavky.

Wall Street

V Evropě se podle průzkumu ECB úvěrové podmínky dále zhoršují. Evropské banky jsou pod tlakem, což nahrává dobře kapitalizovaným americkým institucím. ECB sice neustále usiluje o uvolnění finančních podmínek, ekonomický cyklus ale zatím hraje proti ní. Největší obavou zůstává riziko zhoršení úvěrové krize v periferních ekonomikách.

Regulace nutí evropské banky brzdit

Americké banky mají v současnosti rekordně vysoký podíl úvěrů v Evropě. Podle údajů Dealogic původem americké půjčky evropským klientům dosahují v letošním roce celkové hodnoty 25 miliard USD, což je skoro 5 % celkového objemu evropských úvěrů a trojnásobek loňského podílu. Refinancování představuje 69 % nových kontraktů, výrazný podíl zaujímá ale také korporátní úvěrování.

Wells Fargo si přilepšila úvěrovými portfolii od některých francouzských bank, které byly nuceny stejně jako ostatní evropské banky ve svém byznysu trochu "ubrat", aby se vypořádaly s přísnějšími pravidly úvěrování a kapitálovými regulacemi. V podílu evropských půjček obchodovaných v USA vede Deutsche Bank s tržním podílem 9,6 %, následovaná JPMorgan Chase a Bank of America Merrill Lynch.

"Čelíme dvěma hlavním problémům: Zaprvé, ekonomiky v Evropě klesají, což má tlumivý účinek na mezinárodní obchod, a zadruhé, evropské banky stále nejsou dostatečně zásobené kapitálem ve světle oslabujícího ekonomického vývoje," říká Fred Cannon, analytik z Keefe, Bruyette & Woods. "Důsledkem toho je, že si myslíme, že budou evropské banky omezovat operace v USA. Tam lze spatřit příležitosti pro americký bankovní sektor."

  • 1
  • 2
reklama
reklama