Francouzské banky: Jak na tom ve skutečnosti jsou?

| Tomas Berggren

"Tři mušketýři" francouzského bankovního průmyslu - BNP Paribas, Crédit Agricole a Société Générale - se pomalu začínají vzpamatovávat. Soudě podle růstu cen jejich akcií, které se odrazily od minim z konce loňského léta, je nyní dobrý čas k nákupu.

Nikdo si rozhodně nepřipíjel Bordeaux poté, co Société Générale zveřejnila výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku. SocGen nenaplnila odhady analytiků, když oznámila horší zisk, než se čekalo (100 milionů eur).

Další velká francouzská banka, BNP Paribas (BNP), zvládla překonat odhady - zisky propadly méně, než se čekalo, konkrétně na 765 milionů eur.

Celkový obraz je tak smíšený, nejistota veliká a my, co se francouzských bank týče, dlouhodobě patříme k velkým skeptikům. Pokud však máte rádi jistou míru rizika, jsou francouzské banky odolnější, než si mnozí myslí.

Toto jsou mé argumenty: Zaprvé, vlastní zisky se zvedají. Zadruhé, obavy o kvalitu úvěrového portfolia jsou možná plané. Výnosy jsou sice malé, ale úroveň rizika může dále klesat, a tím se stanou i nízké výnosy relativně atraktivnějšími.

Banky: Které akcie jsou bezpečné, a kterým se vyhnout obloukem?

Hnací silou jsou zisky z vlastního byznysu

Francouzské banky - zisky a ROE

Předně se podívejme na zisky z vlastního byznysu a čistý úrokový výnos. Oba tyto ukazatele jdou podle konsenzu tím správným směrem. To vše stojí na pozadí vyšších marží z vkladů a úvěrů, které nemusejí nutně brát v úvahu rychlou úvěrovou expanzi (viz grafy 1 a 2).

Francouzské banky - zisky z úroků a úrokové marže
reklama
reklama