Výhodná koupě: 10 levných bankovních akcií

| redakce

Navzdory relativně dobré výkonnosti finančního sektoru od začátku roku se stále řada bankovních akcií obchoduje pod účetní hodnotou hmotného majetku (tangible book value). V případě akcií bank je nejtěžší pro investora správně načasovat koupi, být trpělivý a vyčkat si na dobu, kdy se ekonomika konečně dostane ze současné krize.

Seznam bank obchodovaných pod (nebo jen lehce nad) účetní hodnotou hmotného majetku zahrnuje aktivně obchodované tituly, jejichž data byla dostupná k 30. prosinci 2011, s průměrným denním objemem přes 50 000 zobchodovaných akcií. Z nich byla dále vybrána desítka společností, které nabízejí zajímavý prostor pro růst v letošním roce na základě průměrných cílových cen analytiků Thomson Reuters.

V seznamu naleznete čtyři banky z Portorika, které svými valuacemi reflektují vážnou a dlouhodobou recesi, jež ostrovní ekonomiku postihla. Analytici na ně mají vesměs pozitivní výhled - očekávají růst tržního podílu dvou z nich a pro celou skupinu jsou jejich odhady zisků optimistické. Portoriko je v recesi už nejméně pět let, ekonomika však vykazuje známky zlepšení. Proběhla konsolidace bank sídlících na ostrově ze sedmi na čtyři. Existují navíc další spekulace o tom, že dojde k další konsolidaci. Za kandidáty na ni jsou považovány First Bancorp a Doral, společně by ušetřily skoro 100 milionů dolarů.

Dvě jména obchodovaná pod hodnotou hmotného majetku patří do skupiny "velké čtyřky" amerických bank. Naopak nad touto hodnotou se obchodují akcie JPMorgan a Wells Fargo. Přesto se dá říct, že jsou i ony zatím velmi atraktivně ohodnoceny:

  • JPMorgan Chase se obchoduje za 1,2násobek účetní hodnoty hmotných aktiv, ale za atraktivní 8,2násobek konsenzuálních očekávaných zisků, což je nejnižší P/E z "velké čtyřky". Sentiment analytiků se zlepšuje: 29 z 32 analytiků doporučuje akcie k nákupu.

  • Wells Fargo se obchoduje za 1,8násobek účetní hodnoty hmotných aktiv. Tato akcie je podle očekávaných zisků nejdražší z "velké čtyřky" – akcie se obchodují za 9,7násobek konsenzuálního očekávaného EPS v roce 2012. U Wells Fargo však víte, za co platíte: představuje jakýsi "zlatý standard" s rentabilitou aktiv (ROA) mezi 1,11 až 1,27 % za posledních pět kvartálů.

10. StellarOne Corp.

  • účetní hodnota hmotného majetku na akcii k 30. 12. 2011: 12,95 USD
Stellarone

V minulém roce ztratily akcie této banky 21 %. Obchodují se těsně pod účetní hodnotou hmotného majetku. 31. ledna bylo oznámeno 50% navýšení dividendy na 6 centů na akcii. Banka může vyzdvihnout svou vcelku silnou kapitálovou pozici, která byla povzbuzena výsledky a odkoupením prioritních akcií držených vládou v souvislosti se záchranným programem TARP.

reklama
reklama