Co stojí za nízkým oceněním technologických akcií?

| Matt Bolduc

Akcie technologického sektoru patřily co do ocenění v posledních deseti letech k velkým poraženým. Teď to začíná vypadat, že se po deseti letech spánku možná opět začínají probouzet.

Jako mnoho dřímajících technologických gigantů poslední dekády byl i Microsoft a další požehnáni (nebo prokleti) fantastickými valuacemi během technologické bubliny v roce 2000. Některé z těchto hodnot byly dokonce tak vysoké, že se některým firmám dodnes na tyto úrovně nepodařilo vrátit.

Pokles ve valuacích technologií

Co se stalo během posledních dvanácti let? Není žádným překvapením, že právě IT sektor měl ze všech sektorů z indexu S&P 500 druhý největší nárůst zisků. Předběhl je jen energetický sektor. A co se stalo během posledních šesti let? IT technologie byly co do nárůstu zisků nejlepší! Tím dokonce porazily i vždy stabilní zdravotnictví a sektor spotřebního zboží.

Růst EPS u technologií

Zatímco investoři předpokládali, že technologické firmy toho po prodělané bublině moc nedokážou, došlo k opaku. Technologické společnosti předvedly skvělé výsledky a přinesly investorům velké zisky. Microsoft, IBM, Oracle, Cisco a Intel rostly celkem působivě.

Příliš slabé zisky si ovšem, stejně jako všechno v životě, vybraly svou cenu. A je tu důvod některé z nich přehodnotit, pokud jste ochotní zaplatit 70- až 80násobek výnosů za celý sektor.

Technologické akcie patří do portfolia více než kterékoli jiné Technologické akcie patří do portfolia více než kterékoli jiné Šest z deseti sektorů, zejména pak finance a firmy ze sektoru základních materiálů, teď čelí ...

I když tyto firmy nerostly v posledních 10 letech každý rok o 30 procent (což se nepovedlo ani mnoha jiným), technologický sektor byl za poslední dekádu jedním z nejsilnějších.

  • 1
  • 2
reklama
reklama