Americké banky: Zátěžovým testům se nedá věřit, varuje stratég

| redakce

Zátěžovými testy prošlo podle Fedu 15 z 19 velkých amerických bank. Mezi čtyřmi finančními domy, které v případě nejhoršího scénáře vývoje ekonomiky (pokles cen nemovitostí o více než 20 %, 13% nezaměstnanost a 50% propad cen akcií), je i třetí největší americká banka Citigroup. Trh ovšem přijal velice pozitivně informace o vyšších dividendách JPMorgan a dalších několika bank, akcie finančního sektoru byly hvězdami úterního obchodování. Peter Elston, stratég z Aberdeen Asset Management, ovšem varuje před přílišným optimismem.

Peter Elston

Elston patří na trhu v současnosti k výjimkám. Americké zátěžové testy totiž většina odborníků hodnotí jako výrazně přísnější a relevantnější, než byla jejich obdoba v Evropě, která nezahrnovala mnohem pravděpodobnější varianty nepříznivého vývoje ekonomiky a samotného bankovního sektoru.

"Podle mě řada bank stále přeceňuje některá svá aktiva a nerozeznává obrovský objem ztrátových úvěrů (non-performing loans), na kterých jednou prodělá," upozornil stratég ve středu ve vysílání CNBC.

Proto je podle Elstona velice problematické věřit výsledkům posledního kola zátěžových testů, které pravidelně provádí americká centrální banka Fed (mimochodem v rukou amerického bankovního sektoru; nejde o státem zřizovanou instituci jako například v České republice - pozn. red.).

Stratég varuje, že banky při hodnocení svých aktiv nepovažují obrovský objem úvěrů za ztrátová aktiva, ačkoli se postupně zjistí, že nebudou nikdy splaceny.

Akciový tip na letošní rok: Proč velké americké banky? Akciový tip na letošní rok: Proč velké americké banky? Akcie finančních institucí jsou dnes považovány za jedny z nejvíce rizikových. Mnozí významní portfoliomanažeři se ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama