Evropské banky: Bez injekcí likvidity sektor na odpis

| Pavel Kohout

Jan Macháček se ptal předních ekonomů na názor na poslední události. Co si myslím o pumpování peněz do evropských bank já?

Banky

Jaký je váš názor na druhou masivní injekci likvidity do evropského bankovního systému ze strany ECB? Využije Evropa pár let získaného času k provedení důležitých reforem? Vypadá to jako mávnutí kouzelným proutkem, ale nic takového v ekonomii neexistuje. Vše má vždy své náklady a výnosy. Jaká jsou rizika celé akce? Vzhledem k tomu, že čerpají i matky českých bankovních dcer, je to nějak zajímavé a důležité i pro českou ekonomiku?

Bez masivních injekcí likvidity ze strany Evropské centrální banky by se evropský finanční systém pravděpodobně už během roku 2011 zcela zhroutil a rozložil. Výnosy dluhopisů rizikových zemí by vystřelily k obloze a dost možná by začala sériová bankovní krize podobná roku 1931. Makroekonomické dopady podobné krize bych nechtěl vidět.

Chrlení měny: Čína předehnala Západ

Proto je jistě dobře, že centrální banka dělá něco podstatného pro odvrácení katastrofického scénáře. Akce Evropské centrální banky je totiž účinná – na rozdíl od eurovalu nebo Mezinárodního měnového fondu. Evropská centrální banka má totiž k dispozici neomezené zdroje, neboť pracuje s fiktivními penězi, které "zázračně" mění na skutečné.

Zde je samozřejmě riziko: lze si jen stěží představit, že centrální banka v momentě nebezpečí napustí peníze do oběhu, a pak je všechny okamžitě disciplinovaně stáhne, jakmile nebezpečí pomine a jakmile se objeví inflační tlaky. Podobnou měnovou injekci nelze nikdy úplně a trvale sterilizovat. Nekryté peníze vždy tak či onak protečou do oběhu.

Zvláště, když extrémně uvolněnou měnovou politiku s použitím nestandardních operací provádějí všechny významné centrální banky na světě. V Evropě je to Švýcarská národní banka, Bank of England, a dokonce i maďarská centrální banka. V USA je to samozřejmě Federální rezervní systém. Prvenství v měnové expanzi však náleží Lidové bance Číny!

Doping

Bilanční sumy uvedených pěti významných světových bank (Maďaři odpustí, ale lze je zanedbat) se od roku 2007 celkově zhruba zdvojnásobily. Peněžní agregáty se vyvíjely složitěji a nerostly tak rychle, ale to je možná jen otázka času. Nárůst měnové báze stěží zůstane dlouhodobě bez důsledků.

  • 1
  • 2
reklama
reklama