Rizikovým aktivům letos fouká ten správný vítr

| Miloš Filip

Pozitivní nálada na světových finančních trzích přetrvává. Téměř všechna rizikovější aktiva začala nový rok úspěšně. Letošní obrázek je naprosto odlišný od toho loňského. Aktiva, která loni ukázala pouze slabou výkonnost, patří letos k výkonnějším a naopak. Například akcie rozvíjejících se trhů jsou na nejlepší cestě dorovnat loňské ztráty. A iniciativu znovu převzaly cyklické sektory, které loni výrazně zaostávaly za těmi defenzivními.

Vnímání rizika - ilustrační obrázek

Růstová rally rizikovějších aktiv, tedy akcií a tzv. high yield dluhopisů (obligace s vyšším výnosem), jasně dokladuje nárůst důvěry investorů. Nemalou měrou jí pomohly finanční injekce ECB bankovnímu sektoru. Alespoň prozatím totiž zabránily propuknutí finanční krize mezi bankami a vládami, tedy tomu, čeho se investoři ke konci minulého roku obávali nejvíce.

Riziko z trhů samozřejmě nezmizelo, současný růst je tažen především nárůstem likvidity. Injekce ECB ovšem zklidnily problémy eurozóny a přispěly k růstu důvěry investorů.

Eurozóna vykazuje známky zlepšení

A to nejen díky injekcím likvidity. Přestože ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí spíše klesala, tu a tam se objevily určité známky zlepšení. Například v lednu již třetí měsíc po sobě rostl index PMI eurozóny a dostal se na nejvyšší hodnotu od srpna loňského roku.

Dobrou zprávou pro Českou republiku je fakt, že se německé ekonomice daří poměrně dobře. Domácí poptávka je podpořena pokračujícím poklesem nezaměstnanosti. Německo profituje z nízkých úrokových sazeb a slabého eura, což posiluje jeho konkurenční pozici. Nadále tedy zůstává motorem ekonomiky eurozóny. Česká republika má i proto šanci utéci předpovídané mírné recesi.

Řecko zůstává hlavním rizikovým faktorem

Řecko i nadále plní noviny. Řecký parlament schválil další úsporná opatření a dohodu o restrukturalizaci dluhu. Stále ovšem trvají pochybnosti o schopnosti Řecka reformovat vládní finance a celou ekonomiku. Vyvstává tedy otázka, kdy Evropě dojde trpělivost. Někteří evropští lídři dokonce již otevřeně hovoří o návratu Řecka ke své měně.

Nouriel Roubini: Řecko opustí eurozónu a Portugalsko zbankrotuje Nouriel Roubini: Řecko opustí eurozónu a Portugalsko zbankrotuje Řecká dohoda se soukromými věřiteli a následné rozhodnutí derivátové agentury, že řecké nesplacení starých dluhopisů ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama