Evropské banky mají zatím otevřeno, ECB však jen oddálila sérii útoků na finanční domy

| redakce

Evropská centrální banka svými levnými půjčkami (LTRO) udělala z evropského bankovního sektoru území zombie. Ve Španělsku, Itálii, Portugalsku a řadě dalších evropských zemí mají banky ve svých rozvahách desítky bilionů eur toxických dluhů. Půjčky ECB kupují čas, během něhož by se mělo začít s řešením dlouholetých problémů v celém sektoru, ale samy nevyřeší vůbec nic.

ECB

Loni jeden známý investiční bankéř objížděl jihoevropské banky a nabízel jim jednoduchý obchod. Věděl, že jsou jejich bilance napěchované miliardami problémových dluhů. A věděl také, že tyto banky nejsou schopny tyto své špatné investice dále financovat, ale ani se vyrovnat se ztrátou, která by nastala jejich definitivním odepsáním.

Nabízel jim, že od nich koupí celá tato toxická portfolia, ne pouze vybrané cenné papíry. Nechtěl za ně dát jejich plnou cenu, pro banky by obchod znamenal ztrátu, ovšem byla by stále únosná.

Všechno šlo docela dobře až do prosince, kdy Evropská centrální banka vyrukovala se svým prvním tendrem na tříleté půjčky pro evropské banky úročené jedním procentem (LTRO). Banky si tehdy půjčily 489 miliard eur.

Chudák bankéř

A investičnímu bankéři najednou jeho komerční protějšci "přestali brát telefon" a rušili schůzky. Komerční banky si najednou mohly (a mohou) dovolit postoj "počkáme a uvidíme, co se stane".

Eurozónu nezachrání miliardy z ECB. Jih zaostává za severem Eurozónu nezachrání miliardy z ECB. Jih zaostává za severem Přestože ECB tvrdí, že nebude tisknout peníze na záchranu eurozóny, potichu dělá pravý opak, tiskne ...

V současnosti asi sotva někdo bude litovat zmíněného bankéře, jemuž nevyšly mnohamiliardové obchody. Jeho příběh ovšem ukazuje, jak se mění chování evropských bank poté, kdy jim byla dodána levná a neomezená likvidita (v druhém kole LTRO si banky půjčily 530 miliard eur - pozn. red.).

  • 1
  • 2
reklama
reklama