Run na španělské banky

| redakce

V týdnu Španělsko sice upsalo pokladniční poukázky v požadovaném objemu (vyšší výnosy se čekaly), přesto se většina ekonomů shoduje na tom, že země bude potřebovat nějakou podobu záchranného balíku, minimálně pro bankovní systém (bailout). Na něm se bude muset podílet vláda, ale protože, jak víme, nemá na "rozhazování", pomoc bude muset přijít od ECB, jiných evropských zemí, případně od Mezinárodního měnového fondu.

Jak ukazuje přiložený graf, vklady španělských domácností v domácích bankách v posledních měsících strmě klesají, zatímco stejně prudce roste podíl půjček od ECB v bilancích finančních institucí.

Bankám by tak bez ECB ubývaly peníze, které jsou přitom zásadní pro jejich nákupy státních dluhopisů. Španělské banky jsou primárnímu kupci vládního dluhu země. To může vést k opětovnému růstu výnosů dluhopisů a k postupné insolvenci země.

Navíc objem půjček peněz "z Evropy" je u španělských bank obrovský, podle Bloombergu šlo 47 % tříletých levných půjček (LTRO 1 a LTRO 2, dohromady přes bilion eur) právě do Španělska. To naznačuje budoucí evropský bailout španělských bank. Čím více evropských peněz ve Španělsku bude, tím méně pravděpodobné bude, že by Evropa nechala padnout některý z velkých španělských finančních domů.

Aktiva ve španělských bankách

Ruce pryč od Španělska, Francie a Belgie, radí portfoliomanažer Ruce pryč od Španělska, Francie a Belgie, radí portfoliomanažer Španělsko přidělává investorům vrásky. Výnosy jeho dluhopisů opět rostou, a to navzdory úsporným opatřením, které ...

Co byste měli vědět o Španělsku, než sednete na býka Co byste měli vědět o Španělsku, než sednete na býka Španělsko poslední dobou poutá negativní pozornost investorů rostoucími výnosy státních dluhopisů, akcie na madridské burze ...

reklama
reklama