Evropské banky nad propastí: Rozpůjčovaly mnohem více, než měly

| David Navrátil

Money, money, money, must be funny in the rich banks's world. Evropské banky strukturálně oslabuje to že rozdaly na úvěrech více, než vybraly na depozitech.

První graf ukazuje podíl úvěrů na depozitech pro jednotlivé země. Pokud je číslo nad 100, v dané zemi banky půjčily více na úvěrech, než vybraly na depozitech. Všimněte si, že se graf nikde nepodívá pod 100.

Depozita a úvěry bank v eurozóně

To dělá banky velice zranitelnými, zbytek totiž musejí profinancovat na finančním trhu - půjčit si od jiných finančních institucí, jako jsou například peněžní fondy z USA.

V situaci, kdy se na finančním trhu začne šířit nedůvěra, tento zdroj vysychá a stává se dražším. V případě paniky tyto zdroje vysychají zcela. To se málem stalo na konci roku 2011. Proto ECB napumpovala peníze do bank v eurozóně.

Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím dál víc, než přijde konec Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím dál víc, než přijde konec Pokud trh nikdy nemůže propadnout, protože nad ním bdí Otec Bernanke (nově také s Otcem ...

Naroste inflace?

Občas dostávám dotaz, zda jeden bilion eur, který se dostal do evropského finančního systému, nezpůsobí inflaci. Podívejme se na to jinak. Kolik banky v eurozóně potřebují sehnat na finančním trhu? Zkuste si tipnout.

  • 1
  • 2
reklama
reklama