Španělské banky potřebují podle auditorů až 62 miliard eur, páteční obchodování ale bude ve znamení 15 nižších bankovních ratingů

| redakce

Audit španělských bank dopadl tak, že by případných 100 miliard pomoci celému sektoru mělo znamenat dostatečnou rezervu. Při nejhorším prověřovaném scénáři by bylo potřeba do bank dolít 51 až 62 miliard eur, základní scénář by vyžadoval "pouze" 16 až 25 miliard. Detailní audit má být podle španělského ministerstva financí zveřejněn v září. Ani jedna ze tří největších španělských bank by neměla trpět nedostatkem kapitálu.

Zátěžové testy, které provedly dvě nezávislé auditorské společnosti (Oliver Wyman a Roland Berger Strategy Consultants), byly podle španělské vlády tvrdší, než jaké jsou standardy Mezinárodního měnového fondu. Nejhorší scénář počítal s 6,5% poklesem HDP a 60% propadem cen nemovitostí z maximálních úrovní před krizí.

Na začátku června MMF uvedl, že budou španělské banky potřebovat minimálně 37 miliard eur, jeden z představitelů fondu částku odhadoval na 60 až 80 miliard eur.

Evropské obchodování v době zveřejnění zprávy končilo, americké obchodování se pak celý den po horších datech z ekonomiky (konkrétně po horším než očekávaném výsledku indexu aktivity filadelfského Fedu a doporučení Goldman Sachs shortovat akcie v reakci na toto číslo) neslo ve znamení vysoké poptávky po dolaru a amerických dluhopisech.

Výnos 10letých státních dluhopisů USA

Moody's snížila rating 15 bank

Nejistotu do bankovního sektoru vnesla ratingová agentura Moody's, která měla po skončení obchodování na Wall Street snížit rating až 17 velkým bankám s globální působností. Výstrahy ze strany agentury byly známé již několik měsíců. Nakonec bylo sníženo 15 ratingů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama