Jdou italské banky ve stopách těch španělských?

| Tomas Berggren

Když nakupujeme akcie banky, spekulujeme na to, že poroste objem úvěrů poskytovaných bankou, a pracujeme s deseti- až dvacetinásobnou pákou. Z tohoto důvodu je ještě dříve, než se pro nákup akcií banky rozhodneme, nesmírně důležité vědět, v jaké fázi úvěrového cyklu se nacházíme.

Jaká je situace italských bank?

Když se podíváme na vývoj cen akcií největších italských bank za posledních pět let, nalezneme jen málo náznaků zvyšující se kvality úvěrů.

Akcie italských bank

Na všech italských bankách s výjimkou Bancy Popolare se projevila celková nepříznivá situace bankovního sektoru a poklesly o 70 % nebo více.

Poznámka: 13 italských bank se v pondělí dočkalo nižšího ratingu. John Mauldin to komentuje jasně: "Buď nastane katastrofa A, nebo katastrofa B - eurozóna buď vydrží a bude to drahé, nebo se rozpadne a bude to drahé."

Z hlediska ocenění je celkový obrázek ještě neradostnější. Podíváme-li se na očekávání pro rok 2012, italské banky se obchodují za průměrný poměr ceny k účetní hodnotě (Price-to-Book – P/B) ve výši 0,28 a dosahují očekávané návratnosti vlastního kapitálu (ROE) 4 %, což ve srovnání s historickými průměry, které se v případě P/B nacházejí nad hodnotou 1 a v případě ROE dosahují zhruba 15 %, skutečně není přesvědčivý výsledek.

Pokud by mělo za současných úrovní dojít k navýšení kapitálu, došlo by k extrémnímu naředění akcií italských bank, v některých případech dokonce až o 50 % nebo více. Tento scénář může rychle zničit každou dobrou investici a změnit ji v nejhorší rozhodnutí, jaké jste kdy učinili.

Itálie: Rating dva stupně nad JUNK pásmem, dluhopisy se propadají Itálie: Rating dva stupně nad JUNK pásmem, dluhopisy se propadají Agentura Moody's snížila Itálii rating o dva stupně na Baa2. Chybí tak už jen další ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama