LIBOR: Černá labuť, která překvapuje tržní neználky

| Jan Dvořák

V poslední době se hodně mluví o manipulaci klíčové londýnské mezinárodní úrokové sazby (LIBOR). Tyto manipulace ve své podstatě postihly prakticky každého, kdo tou či jinou formou přišel do styku s finančním trhem. Pokud jde o princip stanovování sazeb (zjednodušeně řečeno – dnes se z reportovaných sazeb vyřadí extrémy a zbytek se zprůměruje), moudřejší budeme v září, kdy v Basileji mají o budoucnosti LIBOR jednat guvernéři centrálních bank.

Vzhledem k tomu, že se na stanovování sazeb LIBOR podílejí i americké banky, vyšetřování manipulací sazeb se nevyhne ani Spojeným státům. Jako první na ráně budou Citigroup a JPMorgan. Toto vyšetřování však nepovedou pouze centrální banky, ale pokud možno nezávislé instituce, ideálně soudy. Centrální banky totiž nejsou v dané situaci nezávislý orgán, ale mají své vlastní zájmy.

Jaký mohl být zájem centrálních bank?

Je zde jeden dosah zkreslených sazeb, o kterém se dosud prakticky mlčí. Podívejte se na graf porovnávající LIBOR se sazbami Fedu. Korelace je s výjimkou podzimu 2008 prakticky dokonalá.

Korelace sazby Fedu a LIBOR

Zvýšená míra rizika je to poslední, co si centrální banky přejí. Nebýt uvedených manipulací, byla by tato korelace pryč. Jakýkoli nárůst volatility globálních úrokových sazeb by jen přispíval k růstu rizika na trzích, v případě vyšší paniky by se možná objevovaly až runy na banky.

Je tak nabíledni, že zmanipulované sazby LIBOR vyhovovaly centrálním bankám po celém světě, od Fedu po Bank of England. Že by proto centrální banky nereagovaly na signály ukazující na možnou manipulaci? Že by byl systém nastaven tak, jak byl, aby v případě potřeby bylo možné dostat sazby do požadovaných mezí?

Fed věděl o manipulaci s LIBOR v roce 2007. Přehlížel ji úmyslně? Fed věděl o manipulaci s LIBOR v roce 2007. Přehlížel ji úmyslně? Přehlížel Fed manipulace se sazbou LIBOR v počátcích světové finanční krize? Důvodů by měl jistě ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama