Obamacare: Americké téma, na které mohou sázet i akcioví investoři

| Tomáš Hart

Důležité vítězství v boji s republikány si připsal americký prezident Barack Obama. Nejvyšší soud totiž těsně potvrdil platnost zdravotního zákona z roku 2010, což je možná jeden z největších úspěchů jeho funkčního období. Podle soudního nálezu se zákon, který pod hrozbou pokuty nařizuje Američanům sjednat si zdravotní pojištění, rovná dani – a ty jsou v kompetenci Kongresu. Bylo tedy v ústavním pořádku, že zákonodárci tuto "daň" zavedli a nejednalo se o překročení jejich mandátu, jak tvrdili odpůrci.

Obama ve fastfoodu

Obamovi ovšem nevyšlo úplně všechno, soud totiž značně omezil rozšíření programu Medicaid, který pečuje o staré a nemocné, které měly povinně (spolu)financovat jednotlivé státy USA, jinak by přišly o část peněz, která k nim nyní na zdravotnictví směřuje z Washingtonu.

Komentátoři se shodují, že jde tentokrát opravdu o vítězství pro „obyčejné“ lidi, kteří díky zákonu pocítí skutečnou změnu k lepšímu. Podle ekonomů znamená zákon nezpochybnitelné náklady, které bude muset někdo zaplatit, celospolečenský efekt by měl přesto být výrazně pozitivní.

Republikáni: Obamacare je problém

Obamacare, což je vžité označení pro potvrzený zákon, je podle republikánů špatné rozhodnutí, a to i po částečném omezení ze strany Nejvyššího soudu.

Zákon omezuje volnost pojišťoven při výběru klientů, kterým už nesmí odmítat pojištění kvůli již projeveným zdravotním potížím. Také může být problém zjistit, že se nově pojišťují nejen méně zdraví lidé, ale i ti v dobrém zdravotním stavu. Ti by totiž měli brzdit růst nákladů na zdravotní péči, jejich pojištění by mělo vyjít totiž levněji a držet průměrné pojistné na přijatelné úrovni.

Anketa: Jak se vám líbil Obama jako prezident? Anketa: Jak se vám líbil Obama jako prezident? Barack Obama nedávno zahájil kampaň za své znovuzvolení americkým prezidentem. Vládl dobře? Vládl lépe než ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama