Nerozumět bankám znamená korumpovat celou společnost

| redakce

Banka je ve své podstatě firma jako každá jiná - jejím cílem je dosažení zisku. Rozdíl tkví v tom, že ingredience, "ze které vaří", jsou peníze. Ty jsou životně důležitou tekutinou platebního systému nezbytného pro správný chod ekonomiky. Nenechme ekonomickou "mašinu" kvůli nepochopení bankovního systému zadřít!

Americké banky v problémech - ilustrační foto

Velmi zjednodušeně řečeno je komerční banka obchodníkem s penězi - nakupuje je levněji a prodává dráže. Zisk plyne z rozdílu cen jako u marží každého jiného maloobchodníka. O depozita a atraktivitu svého "zboží" soutěží tak, že se snaží nabízet výhodnější nebo zajímavější produkty a služby než konkurence.

Honba po zisku nemusí odporovat zájmům společnosti

Banky ve vyspělých zemích jsou téměř výlučně v rukou soukromého sektoru. Stejně jako u jiných privátních společností není jejich hlavním cílem usnadnit společnosti platební styk nebo udělat radost rodinám novým domem na hypotéku, ale vydělat peníze akcionářům. Většinou zde ke střetu zájmů nedochází. V období zvýšeného rizika (paniky nebo krize na trzích) však banky mohou skutečně vážně ohrozit fungování celé ekonomiky.

I přes negativní pozornost z posledních měsíců a let, kterou banky poutají, přinesly světu mnoho dobrého – bankovní konta, platební karty, hypotéky, investiční služby, hedging pro firmy a podobně. Díky nim se stal platební systém efektivnějším. Vše ve jménu větší konkurenceschopnosti, a tím pádem ziskovosti.

V kapitalistickém systému mají banky jedinečnou roli. Nejsou sice přímo motorem stroje, ale jsou jeho olejem. Umožňují, aby fungoval hladce. Pokud se tedy ve velkých bankách něco porouchá, "stroj se začne zadrhávat". Jestliže bude navíc porucha závažná a nepřijde se na ni včas, může se poškození rozšířit i na ostatní součástky, stroj se zadře a bude zapotřebí generální oprava (jako v USA v roce 2008).

Hlavní úkol bank - risk management

Když vám například banka poskytne hypotéku, neznamená to, že by byla takový dobrák a chtěla vám dopomoci k novému domu. Hodnotí vás jako potenciální zdroj zisku, musí však měřit kreditní riziko tak, aby její akcionáři nepodstupovali přehnaná rizika. Nezajímá se o to, zda její hypotéky vytvářejí pracovní místa ve stavebním sektoru nebo pomáhají plnit vaše sny (to je pro ni jen bonus – prosperující společnost znamená další byznys).

reklama
reklama