Investice do technologií: Je potřeba oddělit zrno od plev

| Petr Rozkošný

Jaký je potenciál technologického sektoru po jeho nedávných poklesech, jak je to s akciemi společností Groupon, LinkedIn a ostře sledovaného Facebooku? O tom jsme si povídali s Martinem Pavlíkem, portfoliomanažerem společnosti Conseq.

Poznámka: Rozhovor byl veden zhruba v půlce června, od té doby se ceny akcií mohly výrazně změnit.

Akcie Facebooku se obchodují kolem 28 USD, tedy hluboko pod upisovací hodnotou. Jaký očekáváte u této akcie vývoj v příštích dvanácti měsících?

Akcie Facebooku se po 25 % propadu od primárního úpisu dostaly na rozumnější úroveň a nabízejí větší prostor pro nenaplnění i tak vysokých očekávání růstu tržeb a čistého zisku. Avšak i nadále se cena akcií Facebooku pohybuje ve srovnání s hlavními konkurenty na téměř trojnásobných hodnotových ukazatelích, a bude tak velice záležet na vizionářských manažerech, zda zpeněží potenciál široké uživatelské základny.

Snížení nervozity a obrat sentimentu na globálních akciových trzích by mohl mít krátkodobý pozitivní vliv na cenu Facebooku, avšak ve střednědobém horizontu prostor pro růst ceny akcie nevidím.

Facebook

Facebook za 25 USD? Výhodná koupě vypadá jinak! Facebook za 25 USD? Výhodná koupě vypadá jinak! Nedávno se mě někdo ptal, co si myslím o situaci kolem Facebooku po propadu ceny ...

Co třeba vývoj akcií Groupon?

Akcie prodejce slevových poukazů Groupon od primárního úpisu ze začátku listopadu loňského roku ztratily polovinu hodnoty. Firma není schopna splňovat stanovené cíle jak na úrovni tržeb, tak na úrovni zisku. Zároveň "kreativní" účetnictví zlehčující náklady na marketing nebo nutné zpětné revize hospodářských výsledků mnoho důvěry neposkytují. Navíc růst nových klientů znamená vyšší mezní náklady v podobě vratek nově nabízených dražších produktů a služeb, jako jsou například zájezdy.

Vrchol obliby slevových poukazů u klientů se zdá být blízko a pro Groupon se otevírá strastiplná odysea zefektivňování hospodaření vedoucího k zisku. Bez dosažení čistého zisku s jeho stabilizací nad úrovní ztráty a zdůvěryhodnění účetních výkazů veliký prostor pro růst ceny akcie nevidím.

Groupon
  • 1
  • 2
reklama
reklama