Cože?! Evropský bankovní sektor je menší než ten australský

| redakce

Evropská krize se zdá být nekonečná. Politici jen zdráhavě míří k nějakému kompromisu, Angela Merkelová se vrátila z dovolené, aby 15. srpna byla na důležitém zasedání vlády, celá Evropa vzhlíží k ECB a doufá, že plány na odkupy dluhopisů problémových zemí nebudou ohroženy ani rozhodnutím německého ústavního soudu, který má rozhodnout o ústavnosti fondu ESM.

Tržní kapitalizace finančního sektoru eurozóny a Austrálie

Spekuluje se ovšem i o možnosti, že bude v Německu potřeba referendum. Němci, kteří ekonomicky již silně pociťují dopady euro-krize, jsou přitom politicky nejednotní a se situací v Evropě nepochybně hodně nespokojení.

Ve světle toho všeho je aktuální graf z dílny Bank of America "pouhou zajímavostí". Ale možná vám vyrazí dech.

Akciové trhy na tom v posledních týdnech nejsou špatně, nedá se to ovšem říci o bankovním sektoru v eurozóně. Jeho tržní kapitalizace se od svého vrcholu v roce 2007 snížila zhruba na čtvrtinu. V současnosti je finanční sektor v Evropě co do tržní kapitalizace dokonce menší než stejný sektor v Austrálii.

Bank of America kromě jiného také spočítala, že největším národním akciovým trhem je stále s přehledem ten americký (12,8 bilionu USD), finanční sektor je stále globálně největším sektorem na světě (5,2 bilionu USD) a americký technologický sektor je největším národním akciovým sektorem na světě (2,5 bilionu USD, tedy více než celý akciový trh v eurozóně).

Zajímavé je i to, že bankovní sektor zemí BRIC již přerostl svou kapitalizací bankovní sektor v Japonsku.

Bankovní unie v Evropě: Zřeknou se země kontroly nad svými bankami? Bankovní unie v Evropě: Zřeknou se země kontroly nad svými bankami? Navrhované vytvoření společného evropského bankovního dozorového orgánu se některým zemím bez dalších podmínek příliš nelíbí. ...

Podzim bude na trzích hodně zrádný, varuje stratég Podzim bude na trzích hodně zrádný, varuje stratég Ať byly důvody jakékoli, investoři se v posledních týdnech dočkali lepšího výkonu akcií. Alfou a ...

reklama
reklama