Anketa: Je světové bankovnictví jedna velká špína?

| Ondřej Tůma

Aféra kolem manipulací se sazbami LIBOR otevřela bolavé téma. Je světové bankovnictví zkažené až do morku kostí? Jak to vidí Aleš Michl, Lukáš Kovanda, Aleš Tůma a další odborníci ze světa financí?

Americké banky v problémech - ilustrační foto

Světovým bankovnictvím otřásá skandál kolem manipulací se sazbou London Interbank Offer Rate – LIBOR. Jedná se o klíčovou úrokovou sazbu, která ukazuje, za kolik jsou si banky ochotné půjčovat mezi sebou na londýnském mezibankovním trhu. Finanční ústavy po celém světě od sazby LIBOR odvozují úrokové sazby úvěrů a hypoték za stovky bilionů dolarů.

Podle prestižních ekonomických periodik v čele s The Wall Street Journal a The Economist jde o potvrzení toho, že je současný bankovní systém od základů prohnilý. Bankéři jsou tak médii po nějaké době opět přirovnáváni k temnému lordu Voldemortovi. Šéfy banky Barclays sice již kauza LIBOR stála místo a pod zadnicemi jejich kolegů z ostatních zainteresovaných bank se rovněž významně kývou židle, přesto se dá jen těžko očekávat, že by výměna několika bankéřů přinesla zásadní změnu.

Skandál s LIBOR? Ubohost! Skandál s LIBOR? Ubohost! Image bankovních institucí je na nule. Především segment investičního bankovnictví se u široké veřejnosti dlouhodobě ...

Aféra se rozrůstá do obludných rozměrů

Kauza LIBOR se neustále rozrůstá do daleko větších rozměrů, než se původně očekávalo. Vyšetřovatelé prověřují, zda se na manipulacích se sazbami nepodílely i další světové banky. Do podezření se dostává také bývalá britská labouristická vláda, zatím veškerá obvinění odmítá. Odborníci se shodují na tom, že jde o ukázku fatálního selhání britského regulátora. A podle všeho o podvodech při sestavování sazby LIBOR věděla také americká centrální banka Fed.

Jak se na aféru s manipulováním sazeb LIBOR dívají osobnosti ze světa financí? Má smysl přikládat tak velký význam sazbám, které nevznikají na základě skutečných transakcí, ale jsou určovány pouze odhadem několika hlavních bankéřů? Může mít podle jejich názoru tato kauza výraznější důsledky pro fungování současného světa bankovnictví?

Fed věděl o manipulaci s LIBOR v roce 2007. Přehlížel ji úmyslně? Fed věděl o manipulaci s LIBOR v roce 2007. Přehlížel ji úmyslně? Přehlížel Fed manipulace se sazbou LIBOR v počátcích světové finanční krize? Důvodů by měl jistě ...

reklama
reklama