Anketa: Podzimní obchodování na burzách očima českých investičních profesionálů

| Michael Šolín

Co čekáte od podzimního obchodování na burzách? Jaká bude nálada? Jakým typům investic se podle vás bude dařit, a u čeho naopak čekáte spíše negativní vývoj? To byly otázky, které položil na začátku srpna Investiční web ve spolupráci se serverem Chytrýhonza.cz českým investičním expertům.

Petr Zajíc

Petr Zajíc

Portfoliomanažer, Pioneer Investments

Prohlášení představitelů ECB z konce července trhy povzbudila a i přes chladnou reakci na vystoupení Maria Draghiho minulý týden převažují spíše příznivé vyhlídky. K tomu přispívá i stále se zvyšující pravděpodobnost dalšího kvantitativního uvolňování ze strany Fedu. V takovém případě by byly atraktivní zejména akcie a takzvané high-yield dluhopisy.

Mezi akciemi by mohly dobré výkonnosti dosahovat zejména akcie rozvíjejících se trhů východní Evropy, které byly negativně ovlivněny krizí v eurozóně a nabízejí v současné době velice atraktivní ocenění. Naopak slabší výkonnost by mohly mít německé akcie, které momentálně profitovaly ze statutu bezpečného přístavu a z velké exportní kapacity německého průmyslu, který byl podporován slábnoucím eurem. Ty by při změně trendu mohly zaostávat.

Do podzimu se však samozřejmě může objevit ještě řada události, které současný výhled naprosto změní.

Anketa: Michal Valentík

Michal Valentík

Hlavní investiční stratég, ČP INVEST

Aktuálně se trhy nejvíce zaměřují na situaci v periferii eurozóny. Zastavení zadlužování veřejných rozpočtů a jejich konsolidace je záležitost na několik let. Jasným příkladem je Řecko, které se řeší již dva roky, ale konec je v nedohledu. Proto bude na trzích dominovat zvýšená nervozita a i větší volatilita.

To ovšem neznamená, že nemá smysl investovat. I těchto v turbulentních dobách jsou aktiva, kterým se daří dobře, investor ovšem musí dobře vybírat. Historie ukazuje, že jsou v těchto těžkých časech optimální investicí firemní dluhopisy. Fondy korporátních dluhopisů jsou totiž schopny díky pravidelnému kupónu (výplatě úroků) navyšovat majetek investorů, i když trhy neposilují, nebo když dokonce klesají.

Výkonnost Fondu korporátních dluhopisů ČP INVEST v letošním roce je již přes 7 % a za posledních 10 let přes 70 %, a to jsme zažili finanční krizi a nyní dominuje krize dluhová. Proto také tento fond letos získal hlavní cenu mezi podílovými fondy v anketě Zlatá koruna.

reklama
reklama