5 technologických předpovědí, které letos možná přestanou být sci-fi

| Tomáš Beránek

Začátek roku je vždy dobou, kdy technologičtí specialisté předpovídají, co nás v jejich oboru čeká. Pro letošní rok se všichni shodují v předpovědi dalšího růstu prodeje tabletů. Kromě tradičních prognóz se však mezi všemi najdou i nekonvenční témata, která dokáží zaujmout.

Tablety

Hackeři budou ve velkém vybírat výpalné

Společnost McAfee, známá především díky stejnojmennému antivirovému programu, prohlásila, že pravidelně registruje vznik nových specializovaných fór hackerů zaměřujících se na "ochranu" vybraných webových stránek a jejich majitelů před malwarem a počítačovými červy. Princip je jednoduchý – hackeři si vyhlédnou oběť, zašlou jí pozvánku do tohoto fóra a vyžadují provedení registrace a zaplacení příslušného poplatku. Oslovení "zákazníci" se samozřejmě mohou rozhodnout výzvu hackerů ignorovat, poté se ale nemohou divit, když jejich web či počítač navštíví nevítaní hosté.

Tablety i smartphony bude nově potřeba chránit proti ransomwaru

Počítačové podsvětí začíná mít v oblibě kromě klasického malwaru nově i takzvaný ransomware. V současnosti se ransomware soustředí zejména na klasické počítače, ale Chiranjeev Bordoloi z Top Patch předpokládá, že se v roce 2013 budou hackeři stále více zajímat i o chytré telefony, jejichž prodeje tvoří naprostou většinu trhu s mobilními telefony.

Základním úkolem ransomwaru je odepřít uživateli přístup k jeho zařízení a za opětovné obnovení funkčnosti vyžadovat zaplacení jisté finanční částky. V některých případech ransomware kromě samotné blokace PC či tabletu vyhrožuje i smazáním všech dat nebo předáním osobních údajů uživatele policii pod pohrůžkou zahájení trestního stíhání.

Smartphone v roli osobního lékaře

Americký gigant IBM slibuje, že se ve velmi blízké době můžeme těšit na pohodlí spojené s nepřetržitou lékařskou péčí. Podle IBM budou nové smartphony 24 hodin denně shromažďovat údaje o zdravotním stavu svých majitelů a obratem je sdílet s lékařem, který tak bude moci okamžitě stanovit diagnózu pacienta.

Jedním dechem navíc IBM dodává, že sdílení dat s lékařem bude pouze zlomkem celé revoluce ve zdravotnictví. Technologické společnosti údajně již nyní vyvíjejí chytré telefony s biosenzory, které budou schopny provádět plnohodnotná zdravotní vyšetření. Mobilní telefon bude umět nejen změřit aktuální hladinu cukru v krvi, ale též svého majitele upozorní na objevené symptomy chřipky či jiných onemocnění.

Již od roku 2009 se Apple pokouší jako základní platformu těchto nových technologií prosazovat svůj iPhone. V současné době ale již není zdaleka sám, kdo má o byznys spojený s moderním zdravotnictvím zájem. Dosud neochvějnou pozici Applu tak začínají ohrožovat ostatní hráči na poli mobilních technologií.

  • 1
  • 2
reklama
reklama