Technická analýza: Vydělávejte s pomocí supportů a resistencí

| ForexZone.cz

Supporty a resistence (hladiny podpory a odporu) jsou jedním z nejrozšířenějších pojmů v technickém obchodování akciových nebo měnových trhů. Zdá se, že každý obchodník je identifikuje po svém. Jedná se o úrovně, kde se ceny zastavují v pohybu dolů či vzhůru.

Resistence a supporty - ilustrační foto

Jak je vidět na prvním obrázku, cena se pohybuje nahoru do určitého bodu. Pak se otočí a stáhne se zpět. Tento bod je nyní resistencí. Cena se dále v čase pohybuje a vytvoří support a nahoře opět resistenci. Protože se trh neustále pohybuje, vytváří stále nové a nové supporty a resistence.

Linie supportu je úroveň, pod kterou cena aktiva v klesajícím trhu po určitou dobu neklesne. Označuje cenovou hladinu, na které je dostatečně velká poptávka k opětovnému zastavení ceny a někdy ji i přiměla k opačnému pohybu.

Resistence je úroveň, nad kterou cena aktiva v uptrendu po nějakou dobu nevzroste. Označuje cenovou hladinu, na které je dostatečně velká nabídka, aby tam cenu zastavila a někdy i přiměla ke opačnému pohybu.

Zakreslení supportů a resistencí

Je důležité si uvědomit, že úrovně supportů a resistencí nejsou přesná čísla. Často můžeme vidět, že tyto úrovně byly proraženy, proražení trvá však jen chvíli. Trh pouze testoval tuto úroveň. Toto testování pak reprezentují stíny pod/nad suportem/resistencí.

Jak poznat, že došlo k prolomení supportu nebo resistence?

Highs a lows - ilustrační graf

Bohužel neexistuje přesná odpověď na tuto otázku. Někteří obchodníci tvrdí, že support nebo resistence jsou prolomeny, pokud cena zavře pod/nad touto úrovní. Nicméně to neplatí vždy, jak můžeme vidět na obrázku. Pokud jste uvěřili, že se jednalo o průraz důležité úrovně a koupili jste tento pár, tak jste asi utrpěli bolestivou ztrátu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama