Technická analýza S&P 500: Zatím nerozhodně

| Josef Lukáč

V naší analýze z přelomu srpna a září, zveřejněné i zde na Investičním webu, jsem psal: "Aktuální konfluence extrémního pesimismu, nevíry v růst trhů, podpory Fedu a býčích technických signálů vyústí v nejbližším období minimálně ve výraznější korekci, pravděpodobněji však do obratu trhu k několikatýdenním růstům. Velmi pravděpodobně se bude letos na podzim obchodovat minimálně u letních maxim. Osobně očekávám až 10% posílení do konce roku." Jsme nyní o měsíc dále a index S&P 500 se opravdu nachází o zhruba 10 % výše.

Kde je ten velmi negativní srpnový sentiment, "nikdy neselhávající" znamení Hindeburg, statisticky dlouhodobě negativní září... Naopak, viděli jsme nejlepší září na trzích od roku 1939, S&P 500 dokázal během jednoho měsíce posílit skoro o 9 %!

Za pozitivním vývojem globálních trhů však zaostávají české akcie. Přitom český trh je důležitými bankovními a brokerskými domy (Morgan Stanley, JPMorgan) považován za fundamentálně jeden z nejlepších ve střední a východní Evropě. Dle mne se musí tato diference (vývoj globálních trhů a trhu českého) brzy začít dorovnávat, podmínkou však samozřejmě bude udržení dobrého sentimentu na globálních trzích.

S&P500 - technická analýza

Co můžeme na trzích očekávat do dalších týdnů?

Aktuální situace z grafu: Po výrazném růstu trhy (SPX index) již několik dní konsolidují, čímž se řeší dřívější technická překoupenost. Trhy aktuálně překoupené prostě nejsou. Střednědobý trend je růstový, počátkem srpna trh vytvořil vyšší maximum a koncem srpna vyšší minimum.

Nevidíme žádné extrémy na Market Breadth a ani Senti ukazatelích. Situace vypadá nerozhodně, býčím signálem je trendfollow konsolidace, negativní je, že probíhá na horním okraji mírně rostoucího kanálu (možná slabší rezistence).

V týdnu zahájí americké společnosti zveřejňování svých čtvrtletních hospodářských výsledků, ve čtvrtek jako první z významných titulů to bude tradičně Alcoa. V pátek uvidíme oznámení veledůležitých makrodat = americká nezaměstnanost + vytvořená pracovní místa mimo zemědělství (nonfarm payrolls). Do té doby nečekáme žádný výraznější pohyb na trhu, samozřejmě pokud nepřijde nějaká nečekaná důležitá zpráva (např. varování před teroristickým útokem apd.).

reklama
reklama