Akciovou Evropu čekají další problémy

| Andrej Rády

Akciové trhy od začátku roku přes řadu špatných zpráv posilují. Technická analýza však varuje – tzv. "death cross" signalizuje nebezpečí, které může přijít ze zemí, které mají ekonomické problémy.

Euro

Citlivost evropských akciových trhů na špatné zprávy se projevila tento týden v reakci na zprávy o snížení ratingu Portugalska ze strany agentury Fitch (z původního AA na AA-). Investoři váhají, zda je to začátek "něčeho většího", nebo jde o průvodní jev probíhající dluhové krize v celé řadě zemí. Nakonec krize okolo Řecka zatím také trvale akciové trhy neohrozila.

Čára přes akciový rozpočet

Jenomže na grafech vývoje některých evropských akciových trhů v posledních týdnech hrozila nepříjemná technická událost. Tzv. "death cross", kdy se krátkodobý klouzavý průměr dostane pod ten dlouhodobější, se objevil hned na několika trzích.

Většina investorů i ekonomů se shoduje v tom, že akciový trh v průměru zhruba o 9 měsíců předhání vývoj v reálné ekonomice. Před rokem akcie začaly růst, ačkoli svět se nacházel v nejhlubší recesi.

Pokud stejné pravidlo poctivě aplikujeme i nyní, zjistíme, že země s největšími ekonomickými starostmi čeká nejspíše opačný vývoj. Jejich trhy klesají už několik měsíců.

Index portugalských akcií

Portugalský index PSI-20 od svého říjnového vrcholu oslabuje, na rozdíl od řady jiných evropských trhů, které hned v prosinci dokázaly svá loňská maxima vylepšit. V době, kdy americké i čínské akcie na začátku letošního roku procházely korekcí, portugalský trh spadl na svá únorová minima o celých 19 procent.

Kříž proti posílení

Indexu portugalských akcií se podařilo polovinu těchto ztrát umazat. Ovšem v polovině března byl zasažen tvrdým "direktem" od technické analýzy – 50denní klouzavý průměr se dostal pod 200denní klouzavý průměr, což je spíše medvědí signál pro trh.

Tento "death cross", nebo také "black cross", je přesným opakem tzv. "golden crossu", kdy se krátkodobý průměr dostane nad dlouhodobý, jako tomu bylo na světových akciových trzích loni v červenci.

  • 1
  • 2
reklama
reklama