Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi čekají na jasné znamení k útoku

| Josef Košťál

Od pondělí do čtvrtka trh odmítal korigovat. Index S&P 500 měl každý den tendenci k poklesu, ale nakonec se vrátil do pozitivního teritoria. Takové jednoznačné chování není nic pozitivního, protože se pouze čeká na nějaký katalyzátor, který spustí výprodej. V pátek to mohlo být Řecko, ale i když to ze začátku vypadalo na slušnou korekci, pokles byl nakonec nižší než 1%.

Situace posledních dnů připomíná druhou polovinu roku 2006 a začátek roku 2007. Jistě si pamatujete, že se tenkrát také očekávala korekce. Téměř každý den začínal mírným poklesem, aby se pak v druhé polovině obchodního dne obrátil do zisku. 27. února 2007 se trhy najednou propadly o více než 3 %, když předtím k výraznější korekci nedošlo několik měsíců.

Tak výrazný propad nebyl běžný, výsledek z americké burzy se u nás dostal i do běžných zpráv v rozhlase. John C. Bogle (v roce 1974 založil společnost Vanguard Mutual Fund Group) ve své knize DOST! píše o výrazných jednodenních změnách následující: "Změny v povaze a struktuře finančních trhů a radikální posun v myšlení jejich účastníků dělají šokující a nečekané odchylky stále pravděpodobnějšími. V padesátých a šedesátých letech minulého století byly denní odchylky v ceně akcií o 2 % překonány jen třikrát až čtyřikrát do roka. Za sedm měsíců roku 2008 k 30. červenci jsme takových pohybů mohli vidět pětatřicet."

Aktuálně jsme ve velmi podobné situaci jako v roce 2007. Index S&P 500 naposledy klesl o více než 1 % během jednoho dne 28. prosince 2011. To znamená, že slušně nekorigoval už 30 dní. Index S&P 500 zatím nepřekonal maximální cenu roku 2011 a rezistence 1 350-70 zůstává v platnosti. V případě sestupu je support v oblasti 1 310 až 1 290 a na rostoucí trendové čáře přibližně na hodnotě 1 275. V případě jejího prolomení a překonání 200denního klouzavého průměru by se jednalo o velmi negativní faktor. Objemy obchodů jsou stále podprůměrné. V pátek sice byly o něco vyšší, ale to je při poklesech normální jev.

S&P 500 - denní graf

S&P 500 - technická analýza
  • 1
  • 2
reklama
reklama