Při výběru fondu je potřeba zvážit všechna rizika

| Jan Machálek

Každá investice přináší jistá rizika. Již při výběru burzovně obchodovaného fondu zvažte, jak velký pokles hodnoty investice unesete. V horizontu několika týdnů se může hodnota akciového ETF propadnout i o desítky procent. S investicemi do burzovně obchodovaných fondů však souvisejí i další rizika.

Vnímání rizika - ilustrační obrázek

Oproti uložení peněz na spořicích účtech a termínovaných vkladech existuje při každé investici tržní riziko. To je popisováno jako možnost, že se tržní cena cenných papírů vydá jiným směrem, než jste původně očekávali. V případě burzovně obchodovaných fondů lze dosáhnout ztráty v případě růstu i poklesu trhu – záleží na tom, který typ fondu investor vybere.

Pro dlouhodobé investory je nežádoucí pokles trhu. Pro krátkodobé spekulanty, kteří využívají takzvané short ETF, je naopak nežádoucí růst trhu.

Pokles nemusí znamenat ztrátu

Ztráta na obchodním účtu nemusí být vždy reálnou ztrátou. Pokud jste s určitou "dočasnou ztrátou" dopředu počítali, v případě negativního vývoje postižená ETF neprodáte. Kdo však pokles trhu psychicky neunese, může vše prodat a vykázat skutečnou ztrátu.

Řada drobných investorů nedokáže správně odhadnout, jak velký pokles umí tolerovat. Především v období všeobecného optimismu na trzích může být ztráta vnímána jako něco možného, ale velmi vzdáleného. Opak však bývá pravdou. Představte si ten nejčernější scénář a vžijte se do situace, kdy přicházíte o dvacet i více procent svého majetku. Budete usínat klidně?

Důležitý je výběr správného fondu

Nikoho nepřekvapí, že mezi burzovně obchodovanými fondy existují rozdíly. Obecně platí, že hodnota dluhopisových ETF v čase méně kolísá než hodnota akciových či komoditních ETF.

Zlato a stříbro: Investovat do kovu, nebo přes ETF? Zlato a stříbro: Investovat do kovu, nebo přes ETF? Co je to bezpečná investice? Obsah se mění. Klasickou ukázkou je nabídka bank: Kdysi to ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama