Nahoru a dolů s cyklickými akciemi

| Jana Horáčková

Investování do cyklických akcií je jako jízda na ruském kole. Jednou jste na hoře, jednou dole. Rozdíl je akorát v čase, hospodářský cyklus může totiž trvat roky.

Co jsou cyklické akcie?

Cyklické akcie jsou druhem akcií, které vykazují velký výnos v období ekonomické expanze a velký pokles v období ekonomické recese. Proto se jim říká cyklické. Jedná se o akcie automobilového průmyslu, aerolinek, průmyslu dlouhodobých spotřebních statků, stavebního průmyslu, hotelů nebo restaurací.

Investování do cyklických akcií vyžaduje dobré načasování. Pokud se akcie nakoupí na dně cyklu ještě před obdobím růstu, je možné vydělat spoustu peněz. Investoři ale mohou i o hodně peněz přijít, když akcie nakoupí ve špatnou chvíli.

Neutrální odvětví versus cyklická odvětví

Neutrální odvětví nejsou příliš ovlivněna hospodářským cyklem. Poptávka po produktech firem z neutrálních odvětví je relativně stabilní. Kurzy akcií těchto firem na hospodářský cyklus tedy moc nereagují.

Kurzy akcií cyklických odvětví se naopak pohybují s hospodářským cyklem. V období recese mají firmy z těchto odvětví malý odbyt, a tedy i nižší zisk a cenu svých akcií. Když se ale firmám začne dařit, ze ztrát k ziskům se dostanou velmi rychle.

Investování do cyklických akcií

Kdy se vyplatí cyklické akcie nakoupit? Expanze se předvídá těžko především proto, že mnoho cyklických akcií začíná růst už několik měsíců před tím, než se ekonomika dostane z recese.

Růst se může mezi jednotlivými sektory lišit. Nejdříve většinou rostou akcie firem produkujících petro chemikálie, cement a papír. Jakmile se zotavování ekonomiky stane jistější, pokračují v růstu technologické akcie. V expanzi rostou akcie společností vyrábějících spotřební statky, jako jsou automobily a oblečení.

Je potřeba si svou investici vhodně načasovat. Investiční guru Jim Slater studoval firmy cyklického odvětví za dobu 15 let. Došel k závěru, že když klesají úrokové sazby, stimuluje se růst ekonomiky a tedy i cena cyklických akcí. V dobách růstu úrokových sazeb se naopak cyklickým akciím daří špatně.

Slater ale zdůrazňuje, že první rok poklesu úrokových sazeb není k nákupu cyklických akcií vhodný. Doporučuje akcie nakoupit v posledním roce poklesu úrokových sazeb, kdy cyklické akcie překonají růstové akcie.

  • 1
  • 2
reklama
reklama