6 největších investorských chyb

| Andrej Rády

Někdo má rád riziko, jiný sedí na penězích a bojí se je roztočit. V investování uděláte chybu dříve, než si přečtete nová investiční doporučení. Tak proč se alespoň některých nevyvarovat.

1. Přehnané sebevědomí

Podle výzkumů mají lidé pocit, že jsou ve většině činností nadprůměrní. Dokonce i v investování. Nevěřte tomu. Je to podobné, jako když si řidič na dálnici myslí, že nemůže udělat chybu, že ty přece dělají ti ostatní.

Technologická bublina v roce 2000

Behavioristický pohled na investování ukazuje, že zdaleka ne vždy se investoři chovají racionálně. Přeceňují svůj úsudek. Když se obchody daří, zaměňují někdy štěstí za své schopnosti. Například na začátku roku 2000 bylo snadné věřit, že jste investiční génius, protože vaše technologické akcie zdvojnásobují svoji hodnotu za několik týdnů.

Jak tomu zabránit? Inspirujme se třeba amatérským tenisem. V něm většinou vyhrávají ti, kteří všechno vrátí přes síť. A stejně tak v investování dosahují dlouhodobých cílů především ti, kteří nakupují a drží své investice, samozřejmě co nejlépe diverzifikované.

2. Slepě sledovat stádo

Věřit ve svou výjimečnost může škodit. Řešením však není ani držet se slepě hlavního pelotonu, i ten se totiž může hnát do záhuby. Investoři často plni optimismu nafukují tržní bubliny, ignorují riziko a nepřestávají, dokud se trh nezhroutí.

Americké akcie 5 let

Největší chyby a největší ztráty často pramení právě z těchto euforických období – na technologickou nebo hypoteční bublinu nemusíme dlouho vzpomínat. Představa, že "tentokrát to bude jinak", se už nesčetněkrát nenaplnila.

Nejen nafukování bublin, ale také hromadné výprodeje, když nastane na trhu panika – i tak vypadají chybná investiční rozhodnutí způsobená důvěrou v kolektivní mozek. Proto například technologický boom skončil v roce 2002 stejně strmým propadem – řada fondů byla doslova zlikvidována prodejními objednávkami. A výprodeje v letech 2007 až 2009 ještě překonaly rok 2002.

Prozíraví investoři by možná blízko dna již přestali prodávat a začali naopak nakupovat a startovat silný růst, který jsme sledovali v roce 2009.

Nejde o to, jaká je cena vašich aktiv dnes. Ani kolik bude vaše portfolio stát za rok. Jde o to, za kolik budete jednou prodávat. A tak vždy pamatujte na dávné úsloví o tom, že "i tohle jednou skončí" a nenechte se strhnout davem k něčemu, co vás bude stát peníze.

reklama
reklama